۱۲:۲۲:۲۲ - جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
آقای بزرگواری شما اولین مخالف اعتبارنامه تاجگردون بودید!
به صراحت می‌توان گفت که اولین و طولانی‌ترین نقد و مخالفت با اعتبارنامه آقای غلامرضا تاج‌گردون از سوی حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری در ۸ خرداد در رسانه‌ها منتشر و اتهامات بسیار سنگین و عجیبی نیز متوجه آقای تاج‌گردون گردید که بسیار فراتر از اتهامات نمایندگان مجلس یازدهم به اعتبارنامه ایشان بوده است!       […]

به صراحت می‌توان گفت که اولین و طولانی‌ترین نقد و مخالفت با اعتبارنامه آقای غلامرضا تاج‌گردون از سوی حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری در ۸ خرداد در رسانه‌ها منتشر و اتهامات بسیار سنگین و عجیبی نیز متوجه آقای تاج‌گردون گردید که بسیار فراتر از اتهامات نمایندگان مجلس یازدهم به اعتبارنامه ایشان بوده است! نامه سرگشاده بزرگواری به تاجگردون: شورای نگهبان و سرداران سپاه را ...

 

 

 سیمای زاگرس // اسلام ذوالقدرپور :  بسیاری از مدعیان سیاستمداری در ایران سعی دارند تا از شرایط خاص منازعه و جدل دو گروه یا شخصیت مهم ملی یا منطقه‌ای در ایران، بهترین منافع را کسب نمایند. این مدعیان سیاستمداری با تهییج و تحریک طرفداران یک طرف منازعه یا کشمکش تلاش می‌کنند تا حمایت و پشتیبانی طرفداران طیف یا گروه مذکور را به دست آورند.

در شرایط کنونی ایران، چنین فرآیند کسب حامی در فضای مجازی یا رسانه‌ای به راحتی قابل پیگیری است.

یکی از رویدادهای مهم سال ۱۳۹۹ در حوزه سیاسی و اجتماعی ایران که طی یک ماه اخیر به دستاویزی برای منازعات و کشمش‌های سیاسی و اجتماعی تبدیل شده بود، بررسی اعتبارنامه جناب آقای غلامرضا تاج‌گردون منتخب مردم گچساران و باشت در مجلس یازدهم بود که از ابتدای خردادماه امسال به عنوان یک موضوع مهم و جنجالی در صدر اخیار فضای رسانه‌ای و مجازی ایران و حتی خارج کشور قرار گرفته بود و در نهایت با رد اعتبارنامه ایشان در ۱۸ تیر ۱۳۹۹ پایان یافت.

در کنار موج گسترده‌ای از اخبار رسمی و نظرات شخصی در فضای رسانه‌ای و مجازی کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد، برخی چهره‌های مهم استان نیز به اظهارنظر پیرامون فرآیند بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون پرداختند که یکی از این چهره‌های مهم و خاص را می‌توان جناب حجت‌الاسلام سید علی‌ محمد بزرگواری نماینده اسبق کهگیلویه بزرگ دانست که مواضع ایشان در نوع خود بسیار جالب و بلکه عجیب بود.

حجت‌الاسلام بزرگواری در روند بررسی اعتبارنامه آقای تاج‌گردون دو اظهارنظر و عقیده بسیار متفاوت و متضاد داشته‌اند که باید مورد بررسی قرار گیرد:

 

یکم- نمایش حمایت از تاج‌گردون: حجت‌الاسلام بزرگواری طی دو هفته اخیر به شدت در فضای مجازی فعال بوده و همواره به حمایت از آقای تاجگردون پرداخته‌اند.

آخرین حمایت ایشان نیز انتشار نامه‌ای در ۱۸ تیر و بعد از رد اعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون در مجلس بود که ضمن تعریف از خصلت‌های ضد اشرافی‌گری و … خود، در پایان نامه خود خطاب به تاج‌گردون می‌نویسند: ((توقع این بود که سرداران و امیرانی که شاهد کمک‌های شما به نیروهای مسلح بودند در این موقعیت ساکت نمی‌نشستند)).

این نامه و به‌خصوص پاراگراف آخر آن را می‌توان اوج تناقض و فرافکنی حجت‌الاسلام بزرگواری دانست، زیرا ایشان درست ۴۰ روز قبل در نامه‌ای سرگشاده، آقای تاج‌گردون را به دور زدن (فریب دادن) سرداران سپاه متهم ساخته بودند!

 

دوم- بزرگواری اولین منتقد و مخالف اعتبارنامه تاج‌گردون:  در حالی که افتتاحیه مجلس یازدهم در ۷ خرداد بود، یک روز بعد یعنی در ۸ خرداد نامه‌ای سرگشاده از سوی آقای بزرگواری علیه آقای تاج‌گردون در رسانه‌های استان منتشر شد که دارای محتوایی تند و گزنده نسبت به غلامرضا تاج‌گردون بود.

نامه سرگشاده بزرگواری علیه تاجگردون را می‌توان اولین مخالفت صریح و رسانه‌ای دانست که علیه غلامرضا تاج‌گردون منتشر شده و تأثیر فراوانی بر افکار عمومی ایران و به‌خصوص کهگیلویه و بویراحمد در مخالفت علیه تاج‌گردون داشت.

 یک پاراگراف از اول و یک پاراگراف آخر نامه سرگشاده حجت‌الاسلام بزرگواری در ۸ خرداد نشان می‌دهد که ایشان به شدت از اقدامات تاج‌گردون ناراحت بوده و این‌چنین اتهاماتی را متوجه غلامرضا تاج‌گردون می‌نمایند: ((جناب تاجگردون اخیرا کلیپی از شما در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش شد که از یک تریبون رسمی سخنان ناروا و بدون شأن یک نماینده‌ای که دو دوره ریاست مهم‌ترین کمیسیون مجلس را با لابی‌گری‌های مخصوص به خودش بدست آورده است و سابقه بیش از دو دهه در برنامه‌ریزی استانی و کشوری را داشته بود مایه تأسف است. ناگزیر شدم مطالبی را هر چند مختصر جهت تنویر افکار عمومی و به عنوان نامه سرگشاده منتشر کنم)). ((حتی همه مردم استان می‌دانند که بنده هزینه شما شدم و در برخی مواقع مقابل دوستان چندین و چند ساله خودم ایستادم. اصلاً شما که در حوزه انتخابیه خودت صدها مشکل دارید چرا در حوزه کهگیلویه بزرگ دخالت می‌کنی. در دوره نهم یکبار دخالت کردید و آن نهیب لازمی را که به شما دادم رفتی و حالا چون من نیستم باز خودت را فرشته نجات کهگیلویه می‌دانید. همان‌گونه که بعد از بنده چه به سر نیروهای استانی کهگیلویه بزرگ و حتی بویراحمدی آوردی و پست‌های کلیدی استان را به منتسبین خود واگذار کردید و البته همان‌طور که با لابی‌گری مخصوص خودت شورای نگهبان و حتی بعضی از سرداران سپاه را دور زدید و با راه‌اندازی فرقه قوم‌گرایی زاگرس نشین سیاست‌بازهایی مانند علی لاریجانی را رام خود کردید بعید نیست که در مجلس یازدهم هم از لابی‌گری‌هایت بهره ببرید)).

این دو پاراگراف نامه سرگشاده سید علی‌محمد بزرگواری را می‌توان برابر و بلکه فراتر از تمام اتهاماتی دانست که از سوی منتقدین و مخالفین اعتبارنامه تاج‌گردون در مجلس یازدهم مطرح شده است و دارای مؤلفه‌های زیر است:

۱- دخالت غلامرضا تاج‌گردون در حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ

۲- تلاش غلامرضا تاج‌گردون برای معرفی خود به عنوان منجی کهگیلویه و کسب حمایت شهروندان این حوزه

۳- نابودی و تضعیف نیروی انسانی دو حوزه جغرافیایی و انتخابیه کهگیلویه بزرگ و بویراحمد از سوی غلامرضا تاج‌گردون

۴- فامیل‌گرایی غلامرضا تاج‌گردون و دادن پست‌های مهم به منتسبین یا وابستگان خود

۵- دور زدن (فریب دادن) شورای نگهبان از سوی غلامرضا تاج‌گردون

۶- دور زدن (فریب دادن) بعضی از سرداران سپاه از سوی غلامرضا تاج‌گردون

۷- راه‌اندازی فرقه قوم‌گرایی زاگرس نشین از سوی غلامرضا تاج‌گردون

۸- نفوذ بر علی لاریجانی رئیس مجلس دهم و رام کردن وی توسط غلامرضا تاج‌گردون

۹- اتهام لابی‌گری‌های خاص برای بدست آوردن ریاست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و دور زدن شورای نگهبان و …

به صراحت می‌توان گفت که اولین و طولانی‌ترین نقد و مخالفت با اعتبارنامه آقای غلامرضا تاج‌گردون از سوی حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری در ۸ خرداد در رسانه‌ها منتشر و اتهامات بسیار سنگین و عجیبی نیز متوجه آقای تاج‌گردون گردید که بسیار فراتر از اتهامات نمایندگان مجلس یازدهم به اعتبارنامه ایشان بوده است!

در واقع می‌توان نامه ۸ خرداد آقای بزرگواری را یک اشاره یا دادن کدهایی به منتقدین و مخالفین غلامرضا تاج‌گردون در سطح ملی و استانی دانست که اصل صلاحیت و اعتبار ایشان را متوجه لابی‌گری در شورای نگهبان و بعضی سرداران سپاه نموده بودند!

 

*

تنها همین دو نامه ۸ خرداد و ۱۸ تیر ۱۳۹۹ را می‌توان جلوه‌ای از تناقضات عجیب گفتار و رفتار حجت‌الاسلام بزرگواری در فضای سیاسی و اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد محسوب نمود که گویا بیشتر متوجه کسب جایگاه در افکار عمومی استان و به‌خصوص دو  حوزه جغرافیایی کهگیلویه و گچساران می‌باشد.

سید علی‌محمد بزرگواری که در نامه ۸ خرداد، غلامرضا تاج‌گردون را به فرقه‌گرایی و قوم‌گرایی متهم نموده بودند، در نامه ۱۸ تیر در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای، تاج‌گردون را قربانی قوم‌گرایی و مرکز‌گرایی برخی افراد یا جریانات سیاسی کشور معرفی می‌نمایند!

آقای بزرگواری در نامه ۸ خرداد، تاج‌گردون را به دور زدن (فریب دادن) سرداران سپاه متهم نمودند و در نامه ۱۸ تیر در چرخشی دیگر، از سرداران سپاه و امیران ارتشی در مقابل سکوت و عدم حمایت از غلامرضا تاج‌گردون، انتقاد می‌نمایند!  

چنین تناقض و تضاد رفتاری و گفتاری طی یک دوره ۴۰ روزه از یک مدعی سیاستمداری و نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی، بسیار عجیب و قابل تأمل است.

 

**

به نظر می‌آید حجت‌الاسلام بزرگواری به شدت به دنبال کسب پرستیژ در افکار عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد هستند تا برای تحقق اهداف نامشخص‌شان در آینده از این حمایت افکار عمومی بهره‌برداری نمایند.

آقای بزرگواری با همین تناقضات عجیب و نمایش غیرت‌گرایی خود موجب شدند تا برخی شهروندان استان به رقیب سابق ایشان و نماینده کنونی کهگیلویه بزرگ یعنی حجت‌الاسلام سید محمد موحد حمله نموده و صحنه‌ای تند و بد علیه ایشان در فضای مجازی ایجاد نموده و در یک دوگانه‌سازی دروغین، آقای بزرگواری به نماد معرفت و غیرت تبدیل شده و آقای موحد به بی‌غیرتی متهم شوند، در حالی سید محمد موحد درگیر بیماری کرونا بودند!

سهم حجت‌الاسلام بزرگواری در رد اعتبارنامه آقای تاج‌گردون را نمی‌توان کم‌تر از سهم نمایندگان منتقد و مخالف مجلس یازدهم دانست، زیرا آقای بزرگواری با انتشار نامه سرگشاده ۸ خرداد، محورهای مهم و جدیدی در اعلام اتهامات علیه منتخب مردم گچساران و باشت در مجلس یازدهم، معرفی و برجسته نمودند که مورد توجه بسیاری از شهروندان قرار گرفته و فضای بدی علیه آقای تاج‌گردون فراهم نمود.

امیدواریم حجت‌الاسلام بزرگواری برای این تناقضات عجیب گفتاری و محورهای اتهامی مطرح شده در نامه ۸ خرداد خود علیه غلامرضا تاج‌گردون و برخی نمایش‌های پرستیژ غیرت‌گرایی قومی و منطقه‌ای خود توضیحات قانع کننده‌ای فراتر از فریب افکار عمومی شهروندان و تلاش برای ایجاد فضای دوگانه‌سازی تنش‌زای سیاسی استان به‌خصوص در دو حوزه گچساران و کهگیلویه بزرگ داشته باشند.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس