۱۲:۱۴:۲۲ - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
سکوت مرگبار دستگاه دیپلماسی ایران در برابر تهدید حمله نظامی ترکیه  و تصرف بخشی از ایران!
در چنین شرایطی است که مسئولین دستگاه دیپلماسی ایران به جای تمرکز بر مرگ “جورج فلوید” آمریکایی و صدها پیام و توئیت در این مورد، باید در مقابل سخنان تهدید‌آمیز وزیر کشور ترکیه، موضعی آشکار و پاسخی صریح و محکم نشان دهند و از اصل تمامیت ارضی، استقلال و عزت ایران در مقابل گستاخی و […]

در چنین شرایطی است که مسئولین دستگاه دیپلماسی ایران به جای تمرکز بر مرگ “جورج فلوید” آمریکایی و صدها پیام و توئیت در این مورد، باید در مقابل سخنان تهدید‌آمیز وزیر کشور ترکیه، موضعی آشکار و پاسخی صریح و محکم نشان دهند و از اصل تمامیت ارضی، استقلال و عزت ایران در مقابل گستاخی و تهدیدات دولت ترکیه، دفاع نموده و سیاست سکوت ننگ‌آور کنونی در مقابل تهدیدات ترکیه را کنار بگذارند.План экономического развития Турции к 2023 году - Property Turkey

 

 

سیمای زاگرس// اسلام ذوالقدرپور :  یکی از ابزارهای اثربخش و کارآمد سیاستگذاران ارشد یک کشور برای گریز از ‌مسائل یا بحران‌های داخلی، ایجاد یا برجسته‌سازی مسائل سیاست خارجی و امنیتی نمودن آنها می‌باشد. با امنیتی نمودن مسایل سیاست خارجی، فضا برای کنترل داخل کشور و حتی سرکوب منتقدین و مخالفین داخلی نیز فراهم شده و دولت به راحتی به نوعی قدرت مطلقه دست خواهد یافت.

وضعیت کنونی سیاستگذاران ترکیه نیز این‌چنین است که برای گریز از مسایل و بحران گسترده داخلی خود، به ایجاد تنش و تشنج در سیاست خارجی خود و علیه همسایگان متوسل شده‌اند. جلوه‌های این سیاستگذاری سران ترکیه را می‌توان در روابط تنش‌آمیز این کشور با همسایگان و حتی دخالت‌های ستیزه‌جویانه ترکیه در کشورهای همسایه و سایر کشورهای اسلامی، عربی و اروپایی به خوبی مشاهده نمود.

سران ترکیه برای فرار از پرسش‌ها، مسائل و بحران‌های داخلی خود و به‌خصوص اعتراض شدید و گسترده شهروندان و احزاب منتقد، به سیاست خارجی تنش‌زا در روابط با سوریه، عراق، ارمنستان، یونان، عربستان، مصر، لیبی، و حتی ایران متوسل شده‌اند.

سخنان “سلیمان سویلو” وزیر کشور ترکیه که در بازدید از مرزهای ترکیه با ایران (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹) در رسانه‌های این کشور منتشر شده، نشان از یک گستاخی و تهدید علیه ایران است که دارای جلوه‌هایی از تنش‌آفرینی با ایران دارد.

این وزیر ترکیه‌ای با گستاخی کامل و تهدید ایران به تصرف بخشی از شهرستان ماکو به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) می‌گویند: (( ما از مبارزه ایران با تروریسم حمایت می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم تا طبق توافقات از مبارزه ما با تروریست‌ها نیز حمایت کنند. زیرا می‌خواهیم جهان هم بداند که اکنون در آن سوی مرز در منطقه دامبات ماکو حدود ۱۰۰ تروریست حضور دارند. این موضوع برای ما مهم است. اگر وارد دامبات ماکو شویم، یک تروریست در آنجا نخواهیم گذاشت.))۱

این سخنان گستاخانه و تهدید ایران به حمله نظامی و تصرف بخشی از خاک ایران که تاکنون نیز از سوی نهادهای مسئول ایران و به‌ویژه وزارت امور خارجه با واکنش لازم مواجهه نشده است، دارای پیام‌ها و ابعاد زیر است:

 

یکم- حضور تروریست‌ها در ایران: این بخش از سخنان وزیر کشور ترکیه را می‌توان یک سناریوی جدید دانست که ایران را به حمایت از گروه‌های تروریست متهم نموده است. وزیر کشور ترکیه با خطاب قرار دادن ایران به پذیرش تروریست‌ها، می‌خواهد افکار جهانی را علیه ایران تحریک نماید تا در مرحله بعدی اقدامات خود، از حمایت احتمالی بین‌المللی نیز بهره جویند.

این سخنان و اتهام آقای سویلو به ایران، در حالی مطرح می‌شود که طی چند سال اخیر و همین هفته‌های گذشته، چندین درگیری میان نیروهای امنیتی و نظامی ایران با گروه‌های تروریست و ستیزه‌جو در مرزهای مشترک ایران با ترکیه و ایران با عراق رخ داده و چندین نفر از نیروهای امنیتی و نظامی ایرانی نیز به شهادت رسیده‌اند.

نیروهای امنیتی و نظامی ایران همواره در مرزهای غربی در حال مقابله و درگیری با گروه‌هایی مانند پ ک ک، پژاک و … هستند و ایران نیز دارای سیاستی محکم در مبارزه با ستیزه‌جویان مرزهای غربی خود بوده است.

 

دوم- تهدید ایران به دخالت نظامی: بخش مهم سخنان وزیر کشور ترکیه در تهدید ایران به حمله نظامی و تصرف بخشی از خاک ایران به نام ” دامبات” در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ایران است که با بی‌شرمی و گستاخی کامل، ایران را به ورود نیروهای ترکیه به این بخش از خاک ایران و نقض تمامیت ارضی ایران تهدید نموده است!

سران ترکیه و اکنون وزیر کشور آنان که با دخالت‌های جنگ‌طلبانه خود در سوریه، عراق، لیبی و … دچار نوعی غرور کاذب برتری‌جویی منطقه‌ای و تسلط بر منطقه شده‌اند، چنان در توهم قرار گرفته‌اند که فکر و خیال تصرف خاک ایران را نیز بر زبان می‌آورند و گویا فراموش نموده‌اند که ایران و شهروندانش را نباید با عراق، سوریه، لیبی و … مقایسه نمود.

چنین سخنان تهدیدآمیزی علیه ایران را می‌توان بخشی از سناریوی حمله محدود نظامی ترکیه به دامبات ماکو یا بخش دیگری از ایران در مرزهای دو کشور فرض نمود که اکنون در حال زمینه‌سازی و آماده‌سازی بسترهای لازم به‌خصوص جلب همراهی افکار عمومی منطقه‌ای و جهانی آن هستند.

 

سوم- انفعال یا سکوت دستگاه دیپلماسی ایران:  یکی از علل این گستاخی سران دولت ترکیه علیه ایران را می‌توان در سکوت و بی‌خیالی وزارت امور خارجه ایران در مقابل سخنان، مواضع و حتی برخی اقدامات ستیزه‌جویانه مرزی ترکیه قلمداد نمود که موجب ایجاد توهم نزد سران دولت این کشور شده است.

وزارت امور خارجه ایران در مقابل کشته شدن ۲ شهروند کشاورز ایرانی اهل شهرستان اشنویه که در حمله پهبادی ترکیه در مرز ایران و عراق (خاک ترکیه) در اوایل اردیبهشت امسال جان خود را از دست داده‌اند، تاکنون نه‌تنها سکوت نموده است، همچنان از تأیید صحت این خبر نیز امتناع می‌نمایند!   

سکوت و بی‌تفاوتی شک‌برانگیز دستگاه دیپلماسی ایران در برابر اقدامات و گستاخی‌های دولت ترکیه نسبت به ایران را می‌توان برگی دیگر از ناتوانی تشکیلات دیپلماسی ایرانی دانست که نسبت به کوچک‌ترین مسائل آمریکا و اروپا حساس بوده و موضع‌گیری دارند، اما نسبت به تهدید ترکیه برای حمله به ایران و تصرف بخشی از خاک ایران سکوت نموده‌اند!

 

*

گستاخی وزیر کشور ترکیه در تهدید ایران به انجام عملیات نظامی و اشغال بخشی از خاک ایران (دامبات ماکو) را می‌توان بخشی از سیاست‌های تنش‌آفرین سران ترکیه برای سرپوش گذاشتن بر حمایت این کشور از گروه‌های تروریست در سطح منطقه و از سوی دیگر انحراف افکار عمومی این کشور از مسائل داخلی و افزایش نارضایتی‌ها از حزب عدالت و توسعه محسوب نمود.

تهدید حمله نظامی به خاک ایران از سوی ترکیه که اکنون در حال اشغال بخشی از سوریه، لیبی و … نیز می‌باشد، بخشی از اهداف و نیات سیاستگذاران متوهم این کشور است تا ضمن تهییج افکار عمومی شهروندان خود در ترکیه و همزمان با دستگیری صدها شهروند ترکیه به جرم حمایت از کودتای ۲۰۱۶، موجب ایجاد تنش و تشنج میان شهروندان ایرانی (تُرک- کُرد) ساکن در مرزهای ایران و ترکیه شده و بحرانی جدید برای ایران فراهم نمایند.

 

**

تهدیدات بی‌شرمانه و گستاخانه مسئولین ترکیه علیه ایران که اکنون وارد مرحله تهدید نظامی و اشغال خاک ایران شده است، نشان از نیات و اهداف شوم سیاستگذاران ارشد دولت ترکیه برای ایران دارد. سیاستگذاران ترکیه که از برقراری آرامش و ثبات در ایران به شدت ناراحت بوده و هراس دارند. 

سکوت و خواب‌زدگی مسئولین ایران در مقابل چنین سخنان تهدیدآمیزی از سوی سران ترکیه نیز می‌تواند به افزایش توهم سران دولت ترکیه و حتی یک اقدام جنون‌آمیز آنان در مرزهای دو کشور و شروع یک بحران بزرگ در مرزهای غربی ایران منجر گردد.  عدم واکنش مناسب و پاسخگویی وزارت امور خارجه ایران به سخنان تهدیدآمیز وزیر کشور ترکیه طی چند روز اخیر که حداقل باید با احضار سفیر این کشور و ابلاغ اعتراض شدید ایران به دولت ترکیه آغاز می‌شد، تاکنون نیز عملی نشده است!

در چنین شرایطی است که مسئولین دستگاه دیپلماسی ایران به جای تمرکز بر مرگ “جورج فلوید” آمریکایی و صدها پیام و توئیت در این مورد، باید در مقابل سخنان تهدید‌آمیز وزیر کشور ترکیه، موضعی آشکار و پاسخی صریح و محکم نشان دهند و از اصل تمامیت ارضی، استقلال و عزت ایران در مقابل گستاخی و تهدیدات دولت ترکیه، دفاع نموده و سیاست سکوت ننگ‌آور کنونی در مقابل تهدیدات ترکیه را کنار بگذارند. ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

 

      

منابع:

۱-خبرگزاری آناتولی ترکیه. ۱۷ خرداد ۱۳۹۹، به آدرس:  https://www.aa.com.tr/fa/1867835

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس