۱۵:۱۳:۳۳ - شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
برایان هوک: ایران دیپلماسی ما را با دیپلماسی پاسخ دهد
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۱۶ خرداد اعلام کرد درهای دیپلماسی برای مذاکرات گسترده‌تر با ایران درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات باز است اما تاکنون این مذاکرات محدود به آزادی و معاوضه زندانیان شده است.     سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  برایان هوک، […]

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۱۶ خرداد اعلام کرد درهای دیپلماسی برای مذاکرات گسترده‌تر با ایران درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات باز است اما تاکنون این مذاکرات محدود به آزادی و معاوضه زندانیان شده است.آمریکا انتظار دارد که ایران مذاکرات در مورد انرژی هسته‌ای را آغاز کند

 

 

سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت معاوضه زندانیان بین ایران و آمریکا بدون پرداخت پول و کاهش تحریم‌ها علیه این کشور انجام گرفته است. هوک از ایران خواست که دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) اعلام کرد درهای دیپلماسی برای مذاکرات گسترده‌تر با ایران درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات باز است اما تاکنون این مذاکرات محدود به آزادی و معاوضه زندانیان شده است.

به گفته هوک دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال‌هاست که درهای دیپلماسی را باز کرده و تاکنون سه بار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ملاقات کرده است بنابراین آمریکا می‌خواهد ببیند که آیا رژیم (ایران) دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ می‌دهد.

برایان هوک در گفتگو با خبرنگاران همچنین افزود که شمار بیشتری از شهروندان آمریکایی که در خارج به اشتباه بازداشت شده‌اند آزاد خواهند شد. این مقام آمریکایی درباره جزئیات اظهارات خود توضیح بیشتری نداد.

در ایران هنوز تعدادی از زندانیان آمریکایی و سایر کشورهای غربی محبوس هستند. اکثر این زندانیان تابعیت دوگانه ایران و آمریکا را دارند. جمهوری اسلامی ایران هر از گاهی برخی از این زندانیان را با کشورهای دیگر معاوضه می‌کند، رویکردی که در کشورهای غربی از آن به عنوان گروگانگیری یاد می‌شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران رسما بار دیگر خواستار آزادی شهروندان آمریکایی باقر نمازی، پسرش سیامک نمازی و مراد طاهباز فعال زیست محیطی شد. هوک از مقامات ایرانی خواست این زندانیان را که به ناحق در زندانهای ایران به سر می‌برند آزاد کند.

برایان هوک در پیامی ویدئویی که در توییتر وزارت خارجه آمریکا هم منتشر شده خواستار آزادی مراد طاهباز شد. او گفت که طاهباز فعال زیست محیطی نامداری است و اکنون در زندان رنج می‌برد.

هوک همچنین به خبرنگاران گفت که معاوضه زندانیان بین ایران و آمریکا بدون پرداخت پول و کاهش تحریم‌ها علیه این کشور انجام گرفته و واشینگتن برای کشاندن ایران به میز مذاکره در مورد موضوعاتی چون برنامه هسته‌ای، به سیاست تحریم‌های شدید اقتصادی خود علیه تهران پایبند است.

واکنش دوگانه ایران به پیشنهاد مذاکره آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور بارها اعلام کردند که آماده‌اند با ایران مذاکره کنند اما مقامات ایرانی درخواست آمریکا را رد کرده‌اند.

ترامپ روز جمعه ۱۶ خرداد هم در پیامی که به خاطر آزادی مایکل وایت، ملوان سابق نیروی دریایی آمریکا که دو سال در ایران زندانی بود از این کشور تشکر کرد.

ترامپ در این پیام با اشاره به مذاکراتی که به تبادل زندانیان میان دو کشور انجامید به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرد که برای مذاکره بر سر یک “توافق بزرگ” منتظر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر نباشند زیرا او پیروز این رقابت‌ها خواهد بود.

اما پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا با واکنش متفاوت مقام‌های ایرانی روبرو شده است؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران مذاکره را رد نکرده اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با آن مخالفت کرد و آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران هم بعد از آخرین پیام ترامپ رسما اظهارنظری نکرده است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس