۱:۱۷:۱۹ - جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
آخرین اخبار زلزله بزرگ تهران/ آماده‌باش استان‌های معین تهران
رئیس اورژانس کشور از اعزام تیم‌های‌ عملیاتی اورژانس به منطقه خبر داد و اظهار داشت: در دماوند تاکنون گزارش خسارت و مصدوم نداشته‌ا‌یم، اما در ‌گیلاوند ترک‌خوردگی منازل گزراش شده است.   سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:  زمین‌لرزه‌ای به ‌بزرگی ۵.۱ ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین مرز استان‌های مازندران و تهران در حوالی […]

رئیس اورژانس کشور از اعزام تیم‌های‌ عملیاتی اورژانس به منطقه خبر داد و اظهار داشت: در دماوند تاکنون گزارش خسارت و مصدوم نداشته‌ا‌یم، اما در ‌گیلاوند ترک‌خوردگی منازل گزراش شده است.زلزله تهران، زلزله تهران امروز

 

سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:  زمین‌لرزه‌ای به ‌بزرگی ۵.۱ ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین مرز استان‌های مازندران و تهران در حوالی دماوند ‌را لرزاند.

استان‌های معین تهران در آماده‌باش کامل

فتحی مدیر عامل هلال احمر تهران گفت: ‌۶ تیم ارزیاب به دماوند و روستای زیارت اعزام شده‌اند و تیم ها در حال ارزیابی هستند.

وی با بیان اینکه استان‌های معین تهران در آماده‌باش کامل بسر می‌برند، تصریح کرد: تا این لحظه خسارتی از منطقه گزارش نشده است.

مشکلی در تردد نداریم

سردار محمدرضا مهماندار؛ رئیس پلیس راهور تهران بزرگ: در پی بروز زلزله، افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی ترافیک در تهران به وقوع پیوسته اما مشکلی در تردد نداریم.

برخی پمپ‌بنزین‌ها نیز پرمراجعه تر شده که بالافاصله همکاران در سطح شهر و مقابل پمپ‌بنزین‌ها مستقر شدند تا مشکلی به وجود نیاید و در آماده‌باش هستیم.

از شهروندان تهرانی می‌خواهیم در صورت خروج از منزل و حضور در خودروها، از توقفهای دوبله و چند ردیفه در معابر خودداری کنند.

اعز‌ام تیم‌های‌ عملیاتی اورژانس به منطقه

رئیس اورژانس کشور از اعزام تیم‌های‌ عملیاتی اورژانس به منطقه خبر داد و اظهار داشت: در دماوند تاکنون گزارش خسارت و مصدوم نداشته‌ا‌یم، اما در ‌گیلاوند ترک‌خوردگی منازل گزراش شده است

وی از آماده‌باش بیمارستا‌ن‌های‌ تهران خبر داد و افزود: اکنون تمام ‌پایگاه‌های اورژانس آماده‌باش بوده ولی بحمدالله ‌گزارشی از مصدوم نداشته‌ایم.

ترک‌خوردگی برخی از منازل در دماوند

با توجه به اطلاع ساکنین دماوند،(استان تهران) دیوار برخی از منازل دچار ترک‌خوردگی شده و برخی از لوازم منزل که به درستی مهار نشده است آسیب دیده است.

دستور وزیر کشور به استاندار تهران

به دنبال وقوع زلزله در استان تهران وزیر کشور در دستوری به استاندار تهران و رئیس سازمان مدیریت بحران از آنها خواست با سرعت نسبت به ارسال تیم‌های مجهز امدادی به منطقه اقدام نمایند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این دستور خواستار امدادرسانی سریع و بهینه به آسیب دیدگاه احتمالی، با رعایت کامل  پروتکل های بهداشتی و مراقبتی درباره بیماری ویروس کرونا در منطقه دماوند تهران شد. وی همچنین ارزیابی از خسارات و اقدام به موقع جهت حل مسکلات مردم را از موارد ضروری در امدادرسانی مورد تاکید قرار داد.

‌‌شهروندان‌ از ساختمان‌های ناایمن خارج شوند‌

رئیس اداره هلال احمر شهرستان دماوند گفت: مردم فعلاً خانه‌هایشان را ترک کنند و در محلی ایمن قرار بگیرید. ‌سعید طاهری با اشاره به اعزام دو تیم ارزیاب برای تحقیق در سطح شهرستان اظهار داشت: مردم فعلا خانه‌هایشان را ترک کنند و در محلی ایمن قرار بگیرید.

وی ادامه داد: احتمال وقوع زلزله هنوز وجود دارد، زلزله در گسل مشا و ۵٫۱ دهم ریشتر گزارش شده است. رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند همچنین بیان کرد:‌ نیروهای جمعیت هلال احمر در این اداره در آماده‌باش کامل هستند. طاهری افزود:  مردم خودروهای خود را از پارکینگ‌ها خارج و در محلی امن قرار دهند.

توصیه‌های مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت در پی بروز زلزله

🔶️مرکز فوریتهای پلیسی آماده دریافت تماسهای پلیسی شهروندان است
🔶️شماره‌های آتش‌نشانی ۱۲۵ و اورژانس ۱۱۵ است لطفاً از تماسهای غیر ضروری با سامانه ۱۱۰ خودداری شود.
🔸شهروندان خونسردی خود را کاملاً حفظ کنند.
🔶️  اخبار موثق را از رسانه ملی دنبال کنند و به شایعات توجهی نکنند.
🔸تمام اقدامات مراقبتی و حفاظتی را در صورت وقوع احتمالی پس لرزه مد نظر داشته باشند.
🔸به هنگام ترک منزل حتما نکات ایمنی در جهت پیشگیری از سرقت را مد نظر قرار دهند.
🔸به هنگام خروج از منزل از شتاب‌زدگی خودداری  کنند.
🔸در صورتی که قصد خروج از منزل را دارند حتماً خونسردی خود را حفظ کنند چرا که شتابزدگی می‌تواند موجب وقوع حوادث دیگر بشود.

گسل مُشا فعال شد

براساس اعلام ‌مرکز لرزه‌نگاری کشور، گسل مُشا در ۶ کیلومتری دماوند فعال شده است.

گزارشی مبنی بر تخریب ناشی از لرزش دقایق قبل در تهران نداشته‌ایم

سید جلال ملکی؛ سخنگوی آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با تسنیم: تاکنون گزارشی مبنی بر تخریب ناشی از لرزش دقایق قبل در تهران به سامانه ۱۲۵ اعلام نشده. شهروندان آرامش خود را حفظ کنند و اخبار را از منابع رسمی پیگیری کنند.

*اعزام ۵ تیم ارزیاب به کانون زلزله در دماوند

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: پى وقوع زمین‌لرزه در تهران ۵ تیم ارزیاب سازمان اورژانس کشور جهت بررسى اعزام شدند.

مرتضی سلیمی با اشاره به وقوع زمین‌لرزه در تهران اظهار داشت: زلزله‌ای که دقایق پیش پایتخت را تحت تأثیر قرار داد در استان‌های البرز، قم، قزوین و بخش‌هایی از مازندران نیز احساس شد.

وی با اشاره به آماده‌باش نیروهای اورژانس بیان کرد: در پى وقوع زمین‌لرزه در تهران ۵ تیم ارزیاب سازمان اورژانس کشور جهت بررسى به کانون زلزله در دماوند اعزام شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: تمامى پایگاه‌هاى اورژانس در حالت آماده باش قرار گرفتند و تیم‌های ارزیاب اعزام شدند.

زنجان، قزوین، مازندران، قم و زنجان هم لرزید

زمین‌لرزه ۵٫۱ ریشتری دماوند در مازندران، قزوین، قم و زنجان نیز احساس شده است.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

 بزرگی: ۵٫۱
محل وقوع: مرز استان‌های مازندران و تهران  – حوالی دماوند
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ ۰۰:۴۸:۲۱
طول جغرافیایی: ۵۲٫۰۵
عرض جغرافیایی: ۳۵٫۷۸
عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:
۶ کیلومتری دماوند (تهران)
۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)
۱۶ کیلومتری بومهن (تهران)

نزدیکترین مراکز استان:
۵۸ کیلومتری تهران
۹۶ کیلومتری کرج

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس