۲:۰۱:۵۱ - جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸
روزهای سخت تصویربرداری ” ایل‌ دا “/ حماسه‌ها و ناگفته‌های جنگ به روایت عشایر +تصاویر
 ” ایل‌ دا ” یکی از بزرگترین سریال‌های تلویزیون در حوزه دفاع‌مقدس است؛ سریالی که قصه فداکاری و ایثار مردم غرب کشور در اوایل جنگ تحمیلی را روایت می‌کند. کارگردانی‌اش برعهده راما قویدل است.   سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:    پربازیگرترین سریال دفاع‌مقدس تلویزیون در برف و سرما فیلمبرداری‌اش را ادامه می‌دهد تا […]

 ” ایل‌ دا ” یکی از بزرگترین سریال‌های تلویزیون در حوزه دفاع‌مقدس است؛ سریالی که قصه فداکاری و ایثار مردم غرب کشور در اوایل جنگ تحمیلی را روایت می‌کند. کارگردانی‌اش برعهده راما قویدل است.روزهای سخت تصویربرداری "ایل‌دا"/ حماسه‌ها و ناگفته‌های جنگ به روایت عشایر + عکس

 

سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:    پربازیگرترین سریال دفاع‌مقدس تلویزیون در برف و سرما فیلمبرداری‌اش را ادامه می‌دهد تا سال آینده روانه آنتن شود.

 ” ایل‌ دا ” یکی از بزرگترین سریال‌های تلویزیون در حوزه دفاع‌مقدس است؛ سریالی که قصه فداکاری و ایثار مردم غرب کشور در اوایل جنگ تحمیلی را روایت می‌کند. کارگردانی‌اش برعهده راما قویدل است و فیلمنامه‌اش را نوشین پیرحیاتی نوشته و در ۲۶ قسمت و ۸۰ لوکیشن استان لرستان تصویربرداری می‌شود. تصویربرداری سریال “ایل‌ دا” همزمان با عید قربان در منطقه روستایی اطراف شهرستان خرم‌آباد آغاز شد.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

روزهایی که سخت و سرد و برفی است و بازیگران صاحب‌نام ” ایل‌ دا ” در ارتفاعات خرم‌آباد جلوی دوربین می‌روند؛ نکته‌ای که سیدعلیرضا سبط احمدی تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم  گفت و اینکه ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌‌اند و می‌کوشند خودشان را به آنتن برسانند. پیش از این مطرح شده بود اگر “ایل‌دا” آماده شود همزمان با چهلمین سالگرد آغاز حماسه دفاع‌مقدس در سال آینده روی آنتن برود.

سریالی که هنوز شبکه‌ و زمان دقیق پخشش مشخص نیست اما احتمال دارد با نظر معاونت سیما از شبکه یک سیما پخش شود. “ایل‌دا” روزهای تصویربرداری را می‌گذراند و قبل از رفتن به ارتفاعات، در روستایی حوالی خرم‌آباد فیلمبرداری می‌شد. این سریال هم همچون دیگر سریال‌های بومی تلویزیون، آنتن را به روایت‌های جدید و جذاب از مناطق دیدنی و بکر کشور مزیّن می‌کند. روایت‌هایی که کارگردان‌ها بیشتر در آپارتمان‌ها برای بیننده تلویزیون روایت می‌کنند تا آن سوی دیدنی‌های ایران؛ حالا در کنار “نون.خ”، “پایتخت”، “افرا” و “ایل‌دا” هم این گام‌ها را برداشته‌‌اند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

نکته‌ای که سبط احمدی تهیه‌کننده ” ایل‌دا ” هم به آن اشاره کرد؛ “مخاطب به خارج از آپارتمان نیاز دارد و این مجموعه تلویزیونی فرصت مغتنمی است برای دیدن فضایی خارج از سریال‌های آپارتمانی و تماشای اسب، سلاح، آداب و رسوم، دیدنی‌ها، سلاح و درگیری‌های مختلف! زیرا این سریال، ناگفته‌هایی از انقلاب، جنگ و دفاع‌مقدس را به روایت حماسه‌های سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ مرزنشینان و عشایر بازگو می‌کند. “ایل‌دا” به روزهای سخت جنگ تحمیلی می‌رسد و از جمله کارهایی است که هم ویژگی‌های تاریخ معاصر و هم جنگ را توأمان دارد.

تهیه‌کننده سریال به پیچیدگی‌ها و سختی‌های کار ” ایل‌دا ” اشاره کرد و گفت: این سریال تلویزیونی در خرم‌آباد، کار سخت، پیچیده و طاقت‌فرسایی بوده و است که با حمایت‌های ویژه سازمان صداوسیما، مدیران محلی، استانی و متولیان امر در حوزه دفاع‌مقدس پیش می‌رود؛ امیدواریم با حمایت‌های همه‌جانبه متولیان امر در این حوزه، ناگفته‌های موجود در دفاع‌مقدس به سریال و فیلم‌های متنوع و بامحتوایی تبدیل شوند. ساخت اینگونه سریال‌ها که از شهر و آپارتمان دور می‌شود، سخت و پیچیده است و امکان هر نوع اتفاقی وجود دارد؛ همه خوشبختانه در سلامت جلوی دوربین هستند و کار را پیش می‌برند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

وی با اشاره به اینکه حمایت نشویم کارهای دفاع‌مقدس کمرنگ می‌شوند، افزود: اگر این نوع کارها حمایت نشود در این حوزه به مرور کمرنگ‌تر می‌شویم و حتماً در این برهه که نسل جوان ما نیازمند دانسته‌های ارزشمند حوزه دفاع‌مقدس است، آسیب خواهیم دید.

کار با مبارزه و حماسه عشایری‌ها در سال ۱۳۵۸ شروع می‌شود و در نقطه حماسه‌های جنگ تحمیلی به پایان می‌رسد؛ روزهایی که مردم چه کوچک و چه بزرگ برای بیرون راندن دشمن قدار و متجاوز در هر کوی و برزن از ایستادگی، مقاومت و مبارزه و حماسه‌آفرینی دست برنمی‌داشتند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ,

شخصیت‌های کلیدی این سریال را مجید مظفری در نقش صالح‌خان و فاطمه‌گودرزی- داگل برعهده دارند و پوریا پورسرخ با کاراکتر “ایرج” جزو بازیگران اصلی این سریال تلویزیونی به شمار می‌روند. بازیگران دیگری همچون خسرو شهراز (نصیر خان)، علی دهکردی (دکتر هوشنگ)، جعفر دهقان (کاکاوند)، کاظم هژیر آزاد (شیر علی خان)، کوروش سلیمانی (شیرزاد)، امیرمحمد زند (فرهاد)، قربان نجفی (شیخ رحیم)، سینا رازانی (کریم)، مهدی صبایی (منصور)، رضا نجفی (عمو برفی)، مژگان صابری (هاویر)، بهروز چاهل (دکتر هندی)، محمدصادق ملک (جابر و قادر)، سیامک ادیب (قباد)، پویان گنجی (یاور)، میترا رفیع (گندم)، زینب قادری (راحیل)، مسعود امین ناجی (بهادر)، طیبه دوست (زیور)، منصور نواصری (کامل)، امید محمد نژاد (کیومرث)، فاطمه آقا بابایی (ننه نازار)، مهدی افشار (گروهبان واحدی)، معصومه بافنده (آساره) در سریال ایلدا ایفای نقش خواهند کرد و بیش از ۱۰۰ بازیگر بومی استان لرستان نیز در آن حضور دارند.

عکس‌های دیگر را اینجا ببینید:

 
سریال ایل دا
 
سریال ایل دا
سریال ایل دا
 
سریال ایل دا
 
سریال ایل دا

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس