۱۹:۰۱:۴۶ - یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
افزایش جریمه شکار و صید غیرمجاز در ایران
براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور جرایم شکار غیرمجاز گونه‌های جانوری در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از ۵۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش یافته و به تبع آن در تمامی استان‌ها اجرایی می‌شود.     سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  جریمه شکار و صید غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد افزایش […]

براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور جرایم شکار غیرمجاز گونه‌های جانوری در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از ۵۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش یافته و به تبع آن در تمامی استان‌ها اجرایی می‌شود. 

 

سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  جریمه شکار و صید غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان گفت: براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور جرایم شکار غیرمجاز گونه‌های جانوری در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از ۵۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش یافته و به تبع آن در تمامی استان‌ها اجرایی می‌شود.
اسدالله هاشمی افزود: براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست بهای شکار جانوران وحشی و صید غیر قانونی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان تا یک و نیم برابر افزایش یافته  است.
وی افزود: مهمترین شاخصه این مصوبه افزایش ۳ برابری جریمه شکار جانوران ماده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: جریمه شکار برخی از گونه‌ها همچون یوزپلنگ ۱۰۰ درصد افزایش و برخی دیگر نیز مانند کل و بز ۱۵۰ درصد افزایش داشته است.
براساس مصوبه جدید، جریمه شکار کل و بز وحشی (پازن) از ۱۰۰ میلیون ریال به ۲۵۰ میلیون ریال، کبک و تیهو از ۲ میلیون ریال به ۳ میلیون ریال، خرس قهوه‌ای از ۵۰۰ میلیون ریال به ۷۵۰ میلیون ریال، پلنگ از ۸۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.
استان کهگیلویه و بویراحمد با ۳۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر ۲۰ درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود ۴۰ درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار و ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با ۲ هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار و ۸۵۸ هکتار در این استان وجود دارد.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس