۲۲:۳۳:۰۴ - یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸
پایان نخبه کشی در گچساران و باشت
بهتر از این نمی‌شد سرمایه فکری و انسانی یک منطقه را نابود کرد که مبادا روزی کسی سر بلند کند. و خدمت این آقایان هم گفته شود؛ به یاری خداوند و همت بلند مردم و این همه نخبه تحصیل کرده، روزی برای همیشه دیوار بلند اما سست‌تَر از تار عنکبوتِ این نگاه حذفی، شکسته خواهد […]

بهتر از این نمی‌شد سرمایه فکری و انسانی یک منطقه را نابود کرد که مبادا روزی کسی سر بلند کند. و خدمت این آقایان هم گفته شود؛ به یاری خداوند و همت بلند مردم و این همه نخبه تحصیل کرده، روزی برای همیشه دیوار بلند اما سست‌تَر از تار عنکبوتِ این نگاه حذفی، شکسته خواهد شد. و آن روز، امروز است. 

سیمای زاگرس // سید ابوالحسن حسینی‌نیک:  وضعیت کنونی سیاسی و اجتماعی دو شهرستان گچساران و باشت، چنان عجیب است که چند موضوع را باید یادآوری نمود:

 ۱ –  باید هر چه در توان هست بر سر اصولگرایی و اصلاح‌طلبی فریاد زد. زیرا عملکرد مدعیان این دو جریان برای مردم و نخبگان کاملاً مشخص و به نوعی وضع موجود دست پخت آنهاست.

متاسفانه نخبگان و رسانه‌ها همچنان بر طبلِ توخالیِ اصولگرایی و اصلاح‌طلبی می‌کوبند و این چون گذشته آب در هاون کوبیدن است.

باید گفت: ریه‌های جناحی و سیاسیِ مریضِ منطقه نسبت به هر زمان دیگر به هوای تازه و پاک سیاسی نیاز دارد.

 

۲-  آنچه در سپهر سیاسی استان در قالب اصولگرایی و اصلاح‌طلبی معرفی می‌شو‌د، بیشتر ناشی از منافع قومی، طایفه‌ای و خانوادگی است تا تز و آنتی‌تزهای اندیشه‌ورزانه و به همین جهت اساساً چنین تقابلاتی از جنس اندیشه نیست که منجر به یک سنتز مبتنی بر منافع جمعی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد شود.

به عبارت ساده‌تر آن دسته از تنش‌هایی که شاهد هستیم اصطلاحاً همان دعواهای حیدری و نعمتی قدیمی است تا تضارب آراء و افکار و تاکنون ماحصل چنین دعواهایی هم فقط فرصت سوزی و نخبه‌کشی بوده است.

۳ –  خوشبختانه مردم این مهم را متوجه شده‌اند که اصولگرایی و اصلاح‌طلبی دیگر فایده‌بخش نیست، چون هر دو جناح دچار تمامیت‌خواهی شده‌اند و به همین خاطر بهترین زمان ممکن برای (رهایی از چنین بن‌بست جناحی) ایجاد یک جریان یا گفتمان جدید، آن هم با محتوای مبارزه با فساد فراجناحی و پالایش آن، گردش نخبگان، شایسته سالاری و چینش سرمایه انسانی موثر در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مهم در همین دور از انتخابات است. در غیر اینصورت؛ اولاً، مشکل توسعه همه‌جانبه به خصوص اشتغال جوانان این دیار، حل نخواهد شد. دوماً، شکستن این دور باطل مدیریتیِ پدر سالارانه و پیر، محال است.

۴ –  چینش نیروی انسانی موثرِ حوزه انتخابیه باشت و گچساران در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مهم (که تاکنون اتفاق نیفتاده) به عنوان یک “مطالبه عمومی” از طرف نخبگان و توده مردم در چارچوب گفتمانی جدید اما با رویکردی میدانی (عملگرا)، فرا قومی – جناحی”و به دور از هرگونه هیجانات رسانه‌ای به صورت هوشمندانه و یک‌صدا در انتخابات پیش‌رو، قطعاً مطرح خواهد شد. چون برای مردم این دو شهرستان به خصوص نخبگانش به تجربه ثابت شده در صورت چند صدایی، آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهند بود.

۵ –  با شکل گیری چنین گفتمانی باید فردی در رأس آن قرار گیرد که اتفاقاً بر خلاف‌نظر خیلی از سیاسیون، گرایش قومی و جناحی در آن کم، رنگ و توانایی فردیش به لحاظ علمی و اجرایی (عملی) برای تامین منافع جمعی پر رنگ‌تر باشد، که البته تعداد چنین افراد شایسته‌ای در حوزه انتخابیه باشت و گچساران هم کم نیستند. (در مقاله‌ای جداگانه به آن پرداخته خواهد شد). به هر حال بهتر بود چنین خلائی را حداقل یک دهه پیش پر می‌کردند و خیلی هم دیر شده است. اما چاره‌ای نیست، استارت آن باید از جایی زده شود.

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد و حتی تعجب کنند که چرا نگارنده با توجه به ادعا و شناختی که به نحوه رأی دهی مردم این منطقه دارد، پیشنهاد اجماع بر فردی که از پشتوانه قومی و جناحی برخوردار نیست، می‌دهد ؟

جواب کاملاً مشخص است چون در ادوار گذشته انتخابات این حوزه انتخابیه به کرار ثابت شده کسانی بودند که علی‌رغم داشتن پشتوانه قومی و جناحی اما به خاطر نداشتن توانایی فردی و اجرایی، چه با راهیابی یا عدم راهیابی به مجلس، موفق نبودند پس تکرار این مکررات، برابر با یک خودکشیِ سیاسیِ دیگری است.

به عنوان مثال، ماندگاری آقایان بهرام تاجگردون، سید محمد موحد، سید باقر موسوی و مرحوم نبی‌زاده در اذهان عمومی استان بیشتر به خاطر توانایی فردی‌یشان می‌باشد تا جناحی و قومی.

۶ –  از نظر موافقین، مخالفین و منتقدین در توانایی فردی آقای غلامرضا تاجگردون شکی نیست. و این را نگارنده در مقاله‌ای تحت عنوان “صریح و بی پرده با آقای تاجگردون” ( اینجا بخوانید ) با توجه به بضاعت علمی خود، تأیید نمود. در آن مقاله نگاشته شد که قریب به اتفاق مردم موافقند که ایشان در حوزه چانه‌زنی در خصوص تخصیص اعتبار برای پروژه‌ها تلاش فراوان کردند، اما این یک بال است. بال دیگر، کادرسازی در سطح کلان و همچنین اشتغال‌زایی است. عملکرد این بزرگوار نباید مثل آقا محسن بلکه همانند آقای نوبخت برای دیارش باشد. چون با توجه به آن طناب کشی قدرت بین گروه‌های سیاسی در مجلس، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه یک فرصت است.

ای که دستت می‌رسد کاری بکن، شاید که فردا از کف رفت.

همچنین گفته شد، اصلاً چه اشکالی دارد که این حوزه انتخابیه، چندین نفر مثل ایشان در سطح کلان داشته باشد؟ به همان اندازه‌ای که در کوتاه مدت می‌تواند مفید باشد اگر این مهم را به جد پیگیری نکند، می‌تواند در آینده “چشم اسفندیارش” و به یک “تهدید جدی” برای توسعه همه‌جانبه حوزه انتخابیه باشت و گچساران تبدیل شود و واقعاً هم بدین‌گونه است. (با انتخاب چنین استراتژی ایشان در کوتاه مدت فرصت اما در بلند مدت تهدید).

۷ –  درست است این حوزه انتخابیه بنا به دلایل متعددی نسبت به دو حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ و بویراحمد دچار فقر سرمایه انسانی موثر (به لحاظ کمی و کیفی) در وزارتخانه‌ها می‌باشد. اما حرف نگارنده با اهل رسانه، مردم و به خصوص نخبگان منطقه این است اگر قرار بر این باشد فردی که در رأس این گفتمان یا نهایتاً اجماع بر آن صورت می‌گیرد، از پشتوانه قومی و جناحی خوبی برخوردار باشد، اما به لحاظ توانایی فردی و اجرایی ضعیف بوده و نتواند با توجه به عملکرد خود از محتوای گفتمان مورد نظر دفاع کند، پس همان بهتر و حتی سنگین‌تر است که به عنوان نماینده مردم این حوزه انتخابیه وارد مجلس نشود یا به قولی هرگز “جَر بی آقا” نکنید.

چون قریب به اتفاق آقایانی که اعلام آمادگی و فعالیت انتخاباتی خود را شروع کردند شاید از ظرفیت قومی و جناحی خوبی برخوردار باشند، اما حقیقتاً به لحاظ توانایی فردی، اجرایی و هوش سیاسی در حد یک نماینده مجلس نیستند و به نوعی دچار توهم شده‌اند. و مطمئناً نمی‌توانند خلاء همین آقای تاجگردون را پر کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت برای یک دوره نماینده مجلس خواهند بود و این گفتمان در همان ابتدای راه هنوز زاده نشده، می‌میرد و برای همیشه شکست خواهد خورد.

جان کلام، متاسفانه قصه تلخ اصولگرایی و اصلاح طلبی برای توسعه نیروی انسانی منطقه هر ورقش دفتری است. از یک طرف زخم ایدئولوژی‌زدگی و پیش افتادن شعار بر شعور در این دیار سابقه‌ای دیرینه دارد و از طرفی دیگر “نگاه حذفی” آقایان (چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا) به انحاء مختلفی از اوایل انقلاب تا به امروز در حوزه انتخابیه باشت و گچساران به نحو احسن کار خودش را کرده است. به گونه‌ای که وقتی پشت تریبون قرار می‌گیرند به جای اینکه نگاهی به آن همه سرمایه انسانیِ ارزشمندِ دو حوزه انتخابیه کهگیلویه بزرگ و بویراحمد در وزارتخانه‌ها بیندازند، به عملکرد گذشته خودشان افتخار (مهر تایید می‌زنند) و به نوعی با طعنه توانایی نخبگان امروز این منطقه را به چالش می‌کشند.

در جواب این آقایان چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا باید گفت: احسنت و تبارک الله از این کارنامه درخشانی که از خودتان برای مردم و این همه جوان تحصیلکرده به جای گذاشتید! بهتر از این نمی‌شد سرمایه فکری و انسانی یک منطقه را نابود کرد که مبادا روزی کسی سر بلند کند. و خدمت این آقایان هم گفته شود؛ به یاری خداوند و همت بلند مردم و این همه نخبه تحصیل کرده، روزی برای همیشه دیوار بلند اما سست‌تَر از تار عنکبوتِ این نگاه حذفی، شکسته خواهد شد. و آن روز، امروز است. چون جوانان آگاه این منطقه در طول تاریخ به خصوص در روز قیام خونین ۱۹ آبان ۱۳۵۷ ثابت کردند، که هیچ موقع “بَره نَر و کِلَه نیخوسه”.

هر که آمد بار خود را بست و رفت

ما همان بد بخت و خوار و بی نصیب

ز آن چه حاصل، جز دروغ و جز دروغ؟

زین چه حاصل، جز فریب و جز فریب ؟

باز می گویند : فردای دگر

صبر کن تا دیگری پیدا شود

کاوه ای پیدا نخواهد شد، امید

کاشکی اسکندری پیدا شود

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس