۱۶:۱۶:۴۵ - دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
قیمت نفت به پائین‌ترین نرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید
بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا بر سر کاهش تولید آن به پائین​ترین نرخ خود در دو دهه گذشته رسید. هرچه ویروس کرونا در جهان بیشتر شیوع پیدا می​​​‌کند، بهای طلای سیاه نیز کاهش می‌یابد.     سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا […]

بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا بر سر کاهش تولید آن به پائین​ترین نرخ خود در دو دهه گذشته رسید. هرچه ویروس کرونا در جهان بیشتر شیوع پیدا می​​​‌کند، بهای طلای سیاه نیز کاهش می‌یابد. 

 

سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  بهای نفت به‌رغم توافق عربستان، روسیه و آمریکا بر سر کاهش تولید آن به پائین​ترین نرخ خود در دو دهه گذشته رسید. هرچه ویروس کرونا در جهان بیشتر شیوع پیدا می​​​‌کند، بهای طلای سیاه نیز کاهش می‌یابد.

یک بشکه نفت خام برنت (۱۵۹ لیتر) صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) به قیمت حدود ۲۷ دلار معامله شد. قیمت نفت خام “وست تگزاس اینترمیدیت” (WTI) نیز به نازل تریننرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید و در بازار بورس ۱۴ دلار و ۸۴ سنت داد و ستد شد.

بهای نفت در روزهای گذشته با شیوع بیشتر ویروس کرونا در جهان روز به روز افت بیشتری پیدا کرد. کاهش بهای طلای سیاه دلایل متعددی دارد. علاوه بر جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر مقدار تولید نفت، پر شدن انبارهای ذخیره نفتی چین و آمریکا نیز یکی دیگر از عوامل سقوط قیمت نفت بوده است. اما دلیل اصلی پائین آمدن قیمت نفت کند شدن روند رشد اقتصاد جهانی اعلام شده است.

در قیاس با اوایل سال جاری میلادی، نفت خام وست تگزاس حدود ۷۰ درصدو نفت خام جهانی برنت ۶۸ درصد سقوط کرده است. کارشناسان امور نفت گفتند که ادامه این روند کشورهای تولید کننده نفت از جمله اعضای سازمان اوپک، روسیه و آمریکا را مجبور کرده است که برای مهار سقوط بهای نفت توافق کنند.

سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) و شرکا هفته گذشته بر سر کاهشتولید ۱۰ میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند. با این حال بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا، بهای نفت را به نازل‌ترین سطح در طی دو دهه اخیر رسانده است

دیوید لنوکس، تحلیل گر امور نفت می​گوید برای به دست آوردن تصویری واقعی از مقدار کاهش تقاضای نفت باید بحران کرونا را در سطحی جهانی مشاهده کرد.

به رغم کاهش روز به روز بهای نفت، کارشناسان امور نفت هنوز امیدارند تا پایان سال جاری میلادی وضعیت اقتصادی در جهان بهبود یابد و دوباره تقاضا برای نفت افزایش پیدا کند.

 

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس