۲۲:۰۱:۰۴ - پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
افتتاح آزمایشگاه مرجع تشخیص ویروس کرونا یاسوج
آزمایشگاه تشخیص مولکولی و آزمایشگاه مرجع تشخیص ویروس کرونا با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج، فرمانده سپاه فتح استان، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مدیران استانی در یاسوج افتتاح شد.   سیمای زاگرس به نقل از وبدا:  آزمایشگاه تشخیص مولکولی و آزمایشگاه مرجع تشخیص […]

آزمایشگاه تشخیص مولکولی و آزمایشگاه مرجع تشخیص ویروس کرونا با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج، فرمانده سپاه فتح استان، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مدیران استانی در یاسوج افتتاح شد. 

سیمای زاگرس به نقل از وبدا:  آزمایشگاه تشخیص مولکولی و آزمایشگاه مرجع تشخیص ویروس کرونا با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یاسوج، فرمانده سپاه فتح استان ، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مدیران استانی در یاسوج افتتاح شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ضمن تبریک میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) این طرح را عیدی خوبی برای مردم استان دانست و گفت: این آزمایشگاه از نیازهای ضروری و مهم استان بود و لازم است در هر موقعیتی از جمله در مواقع بحران استراتژی بحران داشته باشیم و بتوانیم از تهدیدات فرصت بسازیم.

دکتر حسین کلانتری گفت: در فاز نخست این طرح مهم بهداشتی ۲۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و در تلاشیم در فازهای بعدی این آزمایشگاه با امکانات روز مجهز شود.

وی راه اندازی این آزمایشگاه را یکی از دغدغه ها و اولویت‌های اساسی دانست و افزود: با راه اندازه این آزمایشگاه مراجعات و ارسال نمونه آزمایشگاهی به سایر استانها از جمله تهران و فارس کاهش می‌یابد و دیگر نیازی نیست نمونه ها به سایر استانها ارسال شود و زمان تشخیص ویروس به طول انجامد.
استاندار همچنین افزود در این ایام دستگاه سی تی اسکن ،رادیولوژی کارتابل و امکانات و تجهیزات بهداشتی و درمانی خوبی راه اندازی شد و باید تلاش کنیم که سایر نیازمندیها و کمبودهای احتمالی در این حوزه نیز به سرعت مرتفع شود.

 این آزمایشگاه با حمایت و پیگیری استاندار و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در مساحتی بالغ بر ۱۲۰ متر مربع با تهیه امکانات و تجهیزات ایمنی شامل؛ هودهای بیولوژیک، لامپ uv، اتوکلاو و وسایل حفاظتی شخصی مجهز شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه گفت: با همکاری نماینده منتخب شهرستان های بویراحمد و دنا، دکتر غریب پور؛ رئیس هیات عامل ایمیدرو ۲میلیارد تومان منابع آزمایشگاه تامین شد که توانستیم در یک فضای مناسب با ۴نیروهای هیئت علمی و ۴ کارشناس مجرب و ورزیده ارائه خدمت می کنند.

دکتر پرویز یزدانپناه ضمن تقدیر از پیگیری های استاندار کهگیلویه و بویراحمد و معاونین دانشگاه علوم پزشکی استان، افزود: فراهم نمودن تجهیزات لازم برای تشخیص بیماری‌های ویروس شناسی از روش (realtimePCR ) انجام می شود و قرار هست نتایج نمونه ها در فاصله زمانی ۱۲ تا ۱۸ ساعت آماده و اعلام شود.

وی ابراز داشت: ۵۰ آزمایش جهت تشخیص کرونا به این آزمایشگاه داده شد که نتایج آن برای راستی آزمایی به انستیتو پاستور تهران ارسال و خوشبختانه وزارت بهداشت نیز صحت نتایج آزمایش ها را تایید نمود.

وی خاطر نشان کرد: روزانه تعداد ۵۰ نمونه آزمایشگاهی پذیرش شده و در آینده نزدیک ظرفیت پذیرش به ۱۰۰ نمونه افزایش خواهد یافت.

 

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس