۱:۳۱:۲۳ - شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
هشدار به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد؛ ‌خطر سرمازدگی باغات میوه را تهدید می‌کند.
با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی و افت شدید دما امکان هشدار خطر سرمازدگی باغات میوه وجود دارد.  سیمای زاگرس به نقل از تسنیم: مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی و افت شدید دما امکان هشدار خطر سرمازدگی باغات میوه […]

با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی و افت شدید دما امکان هشدار خطر سرمازدگی باغات میوه وجود دارد. Image result for سرمازدگی

سیمای زاگرس به نقل از تسنیم: مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی و افت شدید دما امکان هشدار خطر سرمازدگی باغات میوه وجود دارد.

وحید محمدی‌تبار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به فصل سرما و احتمال ورود سامانه‌های بارشی و افت شدید دما در دو ماه آینده و تاثیر جدی بر محوری ترین بخش تولید غیرنفتی استان یعنی کشاورزی و باغداری وجود دارد.

وی عنوان کرد: به منظور آگاهی بخشی و توجه به پدیده سرمازدگی و یخ زدگی در سطح استان اداره کل مدیریت بحران ضمن تاکید جدی بر حمایت و مشارکت پیشگیرانه سازمان جهاد کشاورزی بعنوان دستگاه متولی و عضو ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به کشاورزان، باغداران، صیفی کاران و … استان توصیه می‌کنیم تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه را با هماهنگی کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان‌ها برای جلوگیری از خسارات ناشی از سرمازدگی و یخ زدگی احتمالی طی دو ماه آینده انجام دهند.

محمدی‌تبار با تشریح روش‌های مقابله با سرمازدگی تصریح کرد: اقداماتی قبل از فرا رسیدن شب‌های یخبندان از جمله انتخاب مکان مناسب کشت گیاه ضروری است و  انتخاب مکان مناسب به عواملی مانند شکل زمین، شیب، بافت خاک، جهت باد و … بستگی دارد.

وی خطر یخبندان در دامنه‌های جنوبی را کمتر از دامنه‌های شمالی عنوان کرد و افزود: هر چه عمق خاک بیشتر باشد توانایی جذب گرمای بیشتری را دارد و همچنین خاک‌های تیره رنگ، قدرت بیشتری در جذب اشعه‌های خورشید دارند و نسبت به خاک‌های روشن دیر تر سرد می‌شوند.

وی با اشاره به ضرورت انتخاب ارقام مناسب ادامه داد: استفاده از ارقامی که در مرحله گلدهی تحمل بیشتری نسبت به سرما دارند یک اقدام بسیار مهم بوده و همچنین برخی ارقام دیرتر به گل می‌روند و سرمای بهاره را پشت سر می‌گذارند.

محمدی‌تبار با بیان اینکه پیوند زدن بر روی پایه‌های مقاوم به سرما می‌تواند بسیار مفید باشد، خاطرنشان کرد: استفاده از کود ازته در مناطق سردسیر در پاییز توصیه نمی‌شود و از طرف دیگر مصرف کود پتاسه و کودهای حیوانی باعث ایجاد گرما و کاهش خطر سرمازدگی می‌شوند.

وی بیان کرد: احداث بادشکن و موانع فیزکی مانند دیوار از ورود هوای سرد به باغ جلوگیری می‌کند و  هرس زود هنگام در مناطق سردسیر و قبل از شروع سرما آسیب فراوانی به درخت می‌رساند که در این مواقع بایستی هرس را به اواخر اسفند و پس از رفع خطر سرمازدگی به تعویق انداخت.

محمدی‌تبار با تشریح اقداماتی که در شب‌های یخبندان انجام می‌شود، اظهار داشت: استفاده از وسایلی مانند بخاری برای گرم کردن موقت محیط سودمند بوده و در مکان‌های پست و بلند بخاری هایی در پستی‌ها می‌گذارند تا حرارت به سمت بالا حرکت کند و محیط را گرم کند.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس