۹:۳۱:۲۷ - چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸
پشت‌پرده‌های پتروشیمی گچساران/ تکلیف سهمیه استخدامی و ۲۰ درصد سهام مردم را روشن کنید.
پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با […]

پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با توجه به صحبت های اخیر آقای تاجگردون در صورت راه  اندازی هم هیچ گونه فایده ای برای جوانان چشم انتظار این دیار نخواهد داشت. 

سیمای زاگرس: با توجه به نشست کارگروه اشتغال و سرمایه در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۲ با حضور مدیر عامل بانک توسعه و تعاون کشور و هئیت همراه در سالن کنفرانس فرمانداری گچساران، آقای تاجگردون به عنوان یکی از مسئولین مطلع دیروز و نماینده مجلس امروز پیرامون پتروشیمی گچساران اظهاراتی بیان داشتند. ایشان اعلام نمودند که پتروشیمی گچساران در خوشبینانه ترین حالت برای ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر اشتغال زایی می کند. به احتمال زیاد بیش از نیمی از این افراد غیره بومی  می باشند و این کار نفعی برای مردم گچساران ندارد.

باید پرسید: چرا بعد از ۱۷ سال چنین موضوع مهم اما پر هزینه ای مطرح می شود؟

آیا مسئولین بعد از قریب به دو دهه الان متوجه این مهم می شوند؟ بعد از چندین سال ایجاد امید در دل این همه جوان بیکار، تکلیف چیست؟

و چه کسی یا کسانی باید پاسخگوی آنان باشد؟

آیا واژه “نفعی ندارد” جواب این همه جوان تحصیل کرده، بیکار و چشم انتظار می باشد؟

آیا می دانید از زمان شروع ساخت این چاه” ویل” و غده سرطانی یعنی پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن تا به امروز چه مقدار بار مالیِ نجومی برای بودجه کشور، استان و شهرستان گچساران در برداشته و حاصل صرف این همه سرمایه برای مردم منطقه گچساران تاکنون هم فقط کلمه “هیچ برای هیچ “بوده است؟

البته بر اساس شنیده ها اگر برای مردم این منطقه آبی نداشته اما برای کسانِ دیگری خیلی هم خوب نان داشته است؟

پتروشیمیِ که در سال ۱۳۸۱ کلنگ زنی شد.مجوز حفر پنج حلقه چاه عمیق، میزان ده میلیون متر مکعب در سال از آب  سد کوثر و حدود ۱۵۷ هکتار زمین به آن اختصاص داده شده است.

ظاهراً نامه واگذاری رسمی ۲۰ درصد سهام پتروشیمی گچساران به مردم با توافق هیات دولت و وزارت نفت در سفر دولت دهم به استان به امضا نهایی رسید و قرار بر این شد که با محاسبه ارزش واقعی زمین پتروشیمی گچساران این ۲۰ درصد سهام را با تخفیف ویژه به مردم واگذار کنند.

آقای تاجگردون نماینده محترم مردم شهرستان های گچساران و باشت طی مصاحبه ای در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۱ با خبرگزاری ایرنا اظهار داشتند: مجوز واگذاری ۲۰ درصد سهام پتروشیمی گچساران با تخفیف وِیژه به مردم در جلسه ای با وزیر نفت اخذ و پیش نویس آن نیز به تایید شرکت پتروشیمی کشور رسید.

سرانجام براساس گزارش مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲۴ اوراق مشارکت پتروشیمی گچساران با نماد “مگچسا ۱۰۴″،MEGACHSA104) ) در فهرست نرخ‌های بازار اوراق بدهی بورس اوراق بهادار تهران (به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال، با نرخ سود علی¬ الحساب ۱۸% سالیانه) درج ‌گردید. این اوراق ۵ ساله و مواعد پرداخت سود آن هر ۳ ماه یکبار است.

مطابق وب سایت رسمی پتروشیمی گچساران و همچنین گزارش رسمی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، سهامداران پتروشیمی گچساران شامل: شرکت پتروشیمی ممسنی ۲۲٫۳۲%، شرکت پتروشیمی کازرون ۲۲٫۳۲%، شرکت پتروشیمی دهدشت ۲۱٫۱۴%، شرکت پتروشیمی بروجن ۱۸٫۶۹%، شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان ۱۰٫۶۵% ، بانک صادارات ۲٫۶۳%، شرکت بیمه توسعه ۲٫۱۹% و شرکت پلیمری دهدشت ۰/۰۰۰۰۱% می باشند.

با توجه به توضیحات فوق الذکر در خصوص پتروشیمی و صنایع پلیمری گچساران، سوالات متعددی از مسئولین ذیربط جهت شفاف سازی و روشنگری مردم وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

۱- از نگاه کارشناسان ۱۵۷ هکتار زمین اجاره ای را معمولاً نه به یک شرکت بلکه به یک مجتمع پتروشیمی اختصاص می دهند. آیا پتروشیمی گچساران بر اساس اساسنامه آن یک مجتمع است یا یک شرکت محسوب می شود؟

۲- طبق قانون تجارت، شرکت های نفتی و پتروشیمی و… از عمده شرکت هایی هستند که عمدتاً با قالب سهامی عام به ثبت می رسند .پس چرا پتروشیمی گچساران به عنوان یک پتروشیمی مادر (طبق نامه واگذاری ۲۰ درصد سهام آن به مردم)، سهامی خاص می باشد؟ آیا پتروشیمی گچساران در ابتدا سهامی عام بوده و بعداً به سهامی خاص تغییر پیدا کرده است؟ اگر بدین گونه بوده چرا و با چه ساز و کار قانونی اتفاق افتاده است؟ بر اساس جدول فوق سهم مردم از سهام پتروشیمی گچساران “عملاً صفر” درصد می باشد و تازه هم چند سالی است که خرید و فروش می شود. آن چیزی که باید برای مردم نسبت به اشتغال در پتروشیمی گچساران ارزشمندتر باشد، سهام آن است که متاسفانه متوجه این مهم نیستند. نکته قابل تامل اینجاست که چرا پتروشیمی گچساران به عنوان یک پتروشیمی مادر، سهامدار هیچ کدام از شرکت های پتروشیمی خط دنا حتی دهدشت نیست؟

۳-نحوه فراخوان (اطلاع رسانی) پذیره نویسی سهام پتروشیمی گچساران در بورس خالی از اشکال نیست. این شائبه در ذهن افراد ایجاد می شود که نکند کسانی هم آگاهانه به دنبال این باشند که مردم متوجه این پذیره نویسی نشوند تا بهره برداری لازم را به نفع خودشان داشته باشند. به راستی تکلیف این ۲۰ درصد سهام مردم چه شد؟ از هر فردی سوال می شود، می گویند ما نخریدیم! اگر مردم نخریده اند، پس چه کسانی خریده اند؟ آیا اشخاص نامشخص (مستعار) جز سهامداران این پتروشیمی می باشند؟

۴- موضوع خیلی مهم اما مبهم این است که چون پتروشیمی گچساران سهامی خاص است و سهامداران آن شرکتهای پتروشیمی ممسنی، کازرون، بروجن، دهدشت، گروه سرمایه گذاری ایرانیان، بانک صادرات و… میباشند. طبق قانون تجارت (شرکتهای سهامی خاص)، چگونگی استخدام (اشتغال پایدار) در پتروشیمی گچساران را سهامداران (هیات مدیره) آن مشخص خواهند کرد و به لحاظ قانونی هم درست است و به احتمال زیاد سر این همه جوان بیکار بی کلاه خواهند ماند. مگر اینکه از قبل مسئولین در خصوص سهمیه استخدامی افراد بومی این منطقه در پتروشیمی گچساران، تدابیری اندیشیده باشند.

۵- شروع ساخت تعدادی از پتروشیمی ها کشور همزمان با پتروشیمی گچساران بوده و چند سالی است که به بهره برداری رسیده اند. آیا تحریم، کمبود سرمایه و نقدینگی موجب تاخیر چندین ساله این پتروشیمی شده است؟ اگر بدین گونه باشد، پس چرا تحریم و کمبود سرمایه باعث تاخیر راه اندازی دیگر پتروشیمی های کشور نشده است؟

۶- مسئله مهم دیگری که در خصوص پتروشیمی گچساران باید مد نظر داشت چگونگی برگزاری مناقصات برای واگذاری کارهای مربوطه است که از سوی مطلعین و اهل فن مبهم و مورد سوال است. یکی از اهم موارد در این خصوص تامین تجهیزات این پتروشیمی می باشد. آیا طبق شنیده ها تامین تجهیزات پتروشیمی گچساران تبدیل به بهشتی برای شرکتها و پیمانکاران شده است؟ به راستی چرا تاکنون اکثر مدیر عامل و اعضای هیات مدیره پتروشیمی گچساران آن هم با این همه فارغ التحصیل متخصص در این منطقه، غیره بومی است؟

۷-آیا پتروشیمی گچساران بدهی ارزی به مبلغ ۱۹،۸۳۶ میلیارد ریال ( بر اساس دلار ۱۰ هزار تومانی معادل بیش از ۲ هزار میلیارد تومان) به هلدینگ خلیج فارس بدهکار است؟ اگر این بدهی صحت داشته باشد، خیلی تامل برانگیز است. چون رقم کوچکی نیست و به احتمال زیاد این عدد تازه بخشی از بدهی های پتروشیمی گچساران می باشد. مگر یک پتروشیمی (با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی) چقدر سود دهی دارد که چنین رقم های نجومی هزینه ساخت آن می شود؟

آیا می دانید اگر ۲ هزار میلیارد تومان را بر اساس اصل هزینه و فایده در بخش های کشاورزی، داروهایی گیاهی و گردشگری نه فقط گچساران بلکه کل استان (طرحهای تولیدی زود بازده) هزینه می شد، چه تاثیری بر کاهش بیکاری، توسعه و رونق اقتصادی این منطقه داشت؟ به عنوان مثال، شرکت آرایش و بهداشتی سینره را به لحاظ زمان ساخت، مقدار زمین و سرمایه گذاری، اشتغال، درآمد و مشکلات زیست محیطی با پتروشیمی گچساران مقایسه کنید.

سوال:

در حال حاضر مالکیت واقعی پتروشیمی گچساران از آن هلدینگ خلیج فارس است یا شرکت پترول؟

آیا هلدینگ خلیج فارس طبق مصوبه ای (با در نظر گرفتن مبلغی حدود ۷ هزار میلیارد تومان در ازای واگذاری پتروشیمی گچساران ) تلاش دارند تا این مجتمع سود ده شرکت پترول را در اختیار بگیرد؟

در صورت فروش و انتقال مالکیت (به خاطر بدهی) با توجه به اینکه پتروشیمی گچساران سهامی خاص است، قیمت (ارزش) گذاری آن توسط هلدینگ خلیج فارس چگونه (با ارز آزاد یا دولتی) محاسبه شده است؟

سهام داران شرکت پترول چه کسانی هستند و اصلا آینده آن چه خواهد شد؟

نکند با توجه به سهمیه صفر درصدی مردم در جدول سهامداران پتروشیمی گچساران، ۲۰ درصد سهام مردم (به عنوان سهامداران خرد) از پتروشیمی گچساران (در صورت انتقال مالکیت) پایمال بشود یا شده باشد؟

آیا با انتقال این مالکیت از ارزش سهام این پتروشیمی کاسته شده یا چند برابر شده است؟در صورت چند برابری ارزش سهام آن سودش به جیب چه کسانی رفته و نهایتا سود ارزش سهام ۲۰ درصدی مردم گچساران به کجا رفته است؟

اینجاست که اگر خدای نکرده چنین اتفاقی افتاده باشد مردم گچساران از موکل مطلع خود در این حوزه توقع دارند که برای شفاف سازی بیشتر و همچنین جلوگیری از هر گونه تضییع حقوقشان به چنین موضوع مهم و حیاتی ورود کند.

۸- متاسفانه مردم همیشه صحبت از پتروشیمی گچساران می کنند اما دریغ از اینکه حتی برای یک بار از شرکت صنایع پلیمری گچساران حرفی بزنند. انگار هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص صنایع پلمیری ندارند. آیا می دانید ارزش اقتصادی (به خصوص سهامش) شرکت صنایع پلیمری گچساران اگر از پتروشیمی آن بیشتر نباشد،کمتر نیست؟

آیا می دانید اکثر سود پتروشیمی گچساران در صنایع وابسته یا پایین دستی آن یعنی پلیمری است؟

آیا می دانید شرکتی به نام صنایع پلیمری گچساران تاسیس شده است؟

آیا می دانید این شرکت طبق اساسنامه اش می تواند در تمامی نقاط داخلی و خارجی کشور دفاتر نمایندگی داشته باشد؟

آیا می دانید سهامداران و اعضای هیئت مدیره این شرکت اصلاً چه کسانی هستند؟ سوال مهم اینجاست آیا همانگونه که پتروشیمی گچساران سهامی خاص است و سهامداران و اعضای هیات مدیره اش تصمیم گیری می کنند، در آینده هم در خصوص واگذاری اعطای نمایندگی دفاتر شرکت صنایع پلیمری گچساران به افراد، همین اتفاق خواهند افتاد؟

ظاهراً سود این شرکت فقط برای اعضای هیات مدیره و سهامداران آن می باشد و این گونه به نظر می رسد که هیچ گونه نفعی برای مردم دو شهرستان گچساران و باشت در بر نخواهند داشت. و تنها سهمی که از این پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن عاید مردم بیچاره و همیشه مظلوم گچساران و باشت خواهند شد، فقط و فقط آلایندگی آن خواهند بود.

جان کلام، پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن شبیه عروس هزار داماد و چون کلافی سر در گم است. راه اندازی این پتروشیمی به عمر خیلی از جوانان دیروز که پدر بزرگ های امروز هستند قد نداد و ترسم از آن روزی که به عمر نوه، نبیره، نتیجه و ندیده آنها هم قد ندهد و با توجه به صحبت های اخیر آقای تاجگردون در صورت راه  اندازی هم هیچ گونه فایده ای برای جوانان چشم انتظار این دیار نخواهد داشت. و خیلی درد آور است که همه چیز ( از زمین و آب یعنی صفر تا صد امکانات) از این مردم باشد؛ اما سودش را کسانِ دیگری به جیب بزنند که تاکنون چنین کرده و در آینده نیز چنین خواهند کرد. و این هم به عرض مسئولین محترم استانی و کشوری به خصوص پتروشیمی کشور رسانده شود، که اگر قرار باشد دیگِ پتروشیمی گچساران و صنایع وابسته به آن برای مردم دو شهرستان گچساران و باشت نجوشد، حداقل برای حفظ محیط زیست، همان بهتر است که اصلاً نباشد.

مسئولین پتروشیمی گچساران برای روشنگری مردم در خصوص سوالات اساسیِ فوق الذکر، شفاف سازی کنند. و مردم آگاه و همیشه در صحنه گچساران هم برای احقاق حقوقشان اگر می خواهند موفق باشند لطفاً سعی کنند مطالبه گر و پرسش گر باشند و هیچ موقع شهامتشان را از دست ندهند و کوتاه نیایند.

************

موارد مطرح شده فوق همه سوالاتی است که درباره پتروشیمی گچساران وجود دارد و جا دارد مسولین امر این موضوع مهم را پیگیری و بررسی کرده و پاسخگو باشند ، همچنین این حق برای مدیران پتروشیمی گچساران محفوظ است که از طریق روابط عمومی یا همین رسانه سوالات ذکر شده را جهت تنویر افکار عمومی و رفع ابهامات احتمالی موجود پاسخ دهند.

از سازمان بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد ،فرماندار محترم گچساران ، نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس، دادستان محترم گچساران و دستگاه های دیگری که امکان و اجازه بررسی این موضوع را دارند نیز انتظار می رود به این مهم ورود و پاسخ را به مردم اعلام دارند.

منبع: فانوس زاگرس

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس