۱۷:۵۶:۳۹ - پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
۶۳ اثر معنوی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۳ اثر معنوی مردم استان در زمینه‌های میراث فرهنگی و آداب و رسوم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.   سیمای زاگرس به نقل از مهر:  معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۳ اثر معنوی مردم استان در زمینه‌های میراث فرهنگی و آداب و رسوم در […]

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۳ اثر معنوی مردم استان در زمینه‌های میراث فرهنگی و آداب و رسوم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.


۶۳اثر معنوی کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شده است

 

سیمای زاگرس به نقل از مهر:  معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶۳ اثر معنوی مردم استان در زمینه‌های میراث فرهنگی و آداب و رسوم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

 مسعود شفیعی بعدازظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مشک دوزی، دست بافته گچمه، سیاه چادر بافی، گلیم نقش برجسته، خیش بافی، گلیم مشته و جاجیم بافی از مهمترین آثار معنوی ثبت ملی شده استان است.

وی بیان داشت: یکی از اهداف ثبت ملی آثار معنوی استان، پیشگیری از به فراموشی سپرده شدن و احیای صنایع دستی، بازیها، آیینها و سنتهای مردم استان است.
وی با بیان اینکه پنج اثر معنوی مردم استان در نشست شورای ثبت سازمان در فهرست آثار ملی ثبت شد، گفت: این آثار شامل نان شیرین، نان شل شلی، نان بَل بَلی، لباس محلی ایل بهمئی و کیفارسازی است.

شفیعی افزود: ۷۶۰ اثر منقول و غیر منقول استان در فهرست آثار ملی قرار دارد و نقوش برجسته تنگ سولک در بهمئی، آثار سنگی چین لوداب، شهر سنگی دلی یاسیر کهگیلویه، قلعه کی نصیر بهادر بویراحمد، قلعه رئیسی کهگیلویه و دو گور دو پا در باشت از جمله بناهای تاریخی مهم ثبت ملی شده این استان است.

وی بر حفاظت مردم از این آثار تاکید کرد و گفت: همه باید از این سرمایه های تاریخی و آثار فرهنگی حفاظت کنیم و فرهنگسازی لازم در این راستا انجام شود.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس