۱۲:۱۴:۴۴ - یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
چم شیر گچساران؛ بلندترین سد بتن غلتکی خاورمیانه+تصاویر
طرح سد و نیروگاه چمشیر در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران بروی رودخانه زهره و به حجم مخزن ۲٫۳ میلیارد مترمکعب در حال اجرا است. سیمای زاگرس به نقل از نیک نفت:   طرح سد و نیروگاه چمشیر در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران بروی رودخانه زهره و به حجم مخزن ۲٫۳ میلیارد مترمکعب در حال […]

طرح سد و نیروگاه چمشیر در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران بروی رودخانه زهره و به حجم مخزن ۲٫۳ میلیارد مترمکعب در حال اجرا است.


سیمای زاگرس به نقل از نیک نفت:   طرح سد و نیروگاه چمشیر در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان گچساران بروی رودخانه زهره و به حجم مخزن ۲٫۳ میلیارد مترمکعب در حال اجرا است .

با اجرای آخرین پارت بتن سقف نیروگاه چم شیر، عملیات اجرای بتن ریزی این بخش از پروژه به حجم کلی ۸۲ هزارو ۵۳۵متر مکعب به پایان رسید.

نیروگاه سد چم شیر، با ظرفیت ۱۷۶ مگاوات شامل ۳ واحد ۵۵ مگاواتی با توربین فرانسیس عمودی با دبی طراحی ۴۸ متر مکعب بر ثانیه و نیز۲ واحد ۵٫۵ مگاواتی ) زیست محیطی ( با توربین فرانسیس افقی  با دبی طراحی ۵ متر مکعب بر ثانیه که با توانایی تولید انرژی سالیانه ۴۸۲ گیگاوات ساعت با پیشرفت ۷۸ درصد در بخش تجهیزات در حال تکمیل است.

همچنین پروژه سد و نیروگاه چم شیر در مجموع با پیشرفت کلی ۷۵درصدی، به کار خود ادامه می دهد. این پروژه از نوع بتنی غلتکی ( RCC )در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر گچساران واقع شده است و طبق گفته مسئولین سد این طرح جهت کنترل روان آب ها و طغیان رودخانه زهره و تولید انرژی برقابی به میزان ۴۸۲ گیگاوات ساعت درسال و تامین آب کشاورزی دشت های پایین دست طراحی و در حال ساخت است و با توجه به نزدیکی به شهر گچساران قابلیت گردشگرپذیر بودن نیز دارد.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس