۱۰:۱۲:۴۷ - شنبه ۱ دی ۱۳۹۷
خدمت یا خیانت شهرداری گچساران؟
وضعیت کنونی شهرستان گچساران که نتیجه سیاست‌ها و سیاستگذاری‌های ناکارآمد مسئولین طی چند سال اخیر است، موجب شده است تا شهروندان گچساران به جای ذکر خدمات مسئولین و به خصوص شهردار محترم، ایشان را به خیانت به گچساران متهم سازند.   سیمای زاگرس // اسلام ذوالقدرپور:  در آستانه گذر از دومین دهه قرن بیست و […]

وضعیت کنونی شهرستان گچساران که نتیجه سیاست‌ها و سیاستگذاری‌های ناکارآمد مسئولین طی چند سال اخیر است، موجب شده است تا شهروندان گچساران به جای ذکر خدمات مسئولین و به خصوص شهردار محترم، ایشان را به خیانت به گچساران متهم سازند. 

سیمای زاگرس // اسلام ذوالقدرپور:  در آستانه گذر از دومین دهه قرن بیست و یکم، در حالی که بسیاری از کشورها در حال طراحی ساختارهای فوق هوشمند برای مدیریت شهری خود هستند تا شهروندان‌شان بتوانند بدون دغدغه‌های ذهنی و …، با آسایش و آرامش زندگی نمایند، بسیاری از ساختارهای مدیریت شهری ایران، همچنان با رویکرد عصر کشاورزی در حال فعالیت هستند!

شهر گچساران را می‌توان نماد برجسته مدیریت عصر کشاورزی دانست که بر پایه ابزارها و البته افکار و سیاست‌های عصر کشاورزی (برتری فیزیکی و جسمی بر قدرت دانش و آگاهی) در حال مدیریت نابودی شهر هستند.

در عصری که شهروندان از آغاز فعالیت خود در آغازین ساعت صبح، بدون دغدغه یا کم‌ترین استرس و دغدغه، فعالیت خود را شروع نموده و از زندگی لذت می‌برند، شهروندان گچساران از همان آغازین ساعت صبح و خروج از خانه با استرس‌ها و مشکلات  شهری بسیاری مواجه می‌شوند که ذهن‌شان را به شدت درگیر نموده و استرس را بر آسایش چیره می‌سازد.

وضعیت آشفته شهر گچساران طی دو سال اخیر که ناشی از انتخاب شهردار کنونی و پیامدهای پشت‌پرده آن بوده است را می‌توان یک سیاستگذاری مفتضحانه دانست که طراحان اصلی آن، اکنون سعی دارند تا خود را در قالب منتقد و با طرح مسایل فرافکنانه علیه شهردار و شورای شهر، به قهرمان و ناجی شهر تبدیل نمایند!

مدیریت شهری گچساران طی چند دهه اخیر همواره با مشکلات و نارسایی‌های متعددی همراه بوده است که بخش مهمی از این چالش‌ها ناشی از ساختار ناتوان و بلکه سیاسی شهرداری و از سوی دیگر سیاست‌های مدیریتی ناکارآمد برخی شهرداران و شوراهای شهر بوده است.

اما طی دو سال اخیر در کنار تمام ضعف‌های ساختاری، سیاستی و … دوره‌های گذشته، ضعف شخص شهردار محترم و ناتوانی ایشان در مدیریت مسایل را می‌توان ازجمله عوامل فروپاشی مدیریت شهری گچساران قلمداد نمود.

چه کسی به گچساران خیانت نموده است؟

آیا شهردار گچساران به شهر و شهروندان گچساران خیانت نموده است؟

آیا شورای شهر گچساران، دچار خیانت شده است؟

نقش نماینده محترم در خیانت ادعا شده از سوی خودشان، چیست؟

شهرستان گچساران طی دو سال اخیر دچار برخی رویکردها و مشکلات خاص مدیریتی بوده است که برچسپ “خیانت” از سوی بسیاری از شهروندان گچسارانی به عوامل این مشکلات داده شده است. مشکلات و رویکردهایی که در حوزه شرکت نفت و گاز گچساران، اداره کار و … وجود دارند و باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند.

به صراحت می‌توان گفت که مدیریت شهرستان گچساران که طی دو سال اخیر دچار آشفتگی شده است، در حال فروپاشی است و اگر حضور اقتدارآمیز فرماندار محترم (حاج عبدالرحیم رحیمی) نبود، شیرازه کار مدیریت شهرستان از دست مسئولین ارشد استانی و به خصوص آقای تاج‌گردون خارج شده و بحرانی گسترده بر این شهرستان حاکم شده بود.   

آشفتگی شهری و فروپاشی مدیریت شهری گچساران طی دو سال اخیر که همراه با درگیری‌های خاص میان شورای شهر با شهردار و تسویه حساب‌های درون شهرداری بوده است، از چند محور قابل توجه و بررسی است:

 

Image result for ‫شورای شهر دوگنبدان‬‎

یکم- بحران مشروعیت شورای شهر و شهردار:  رویدادهای دو سال گذشته شورای شهر و شهرداری گچساران که با کنار گذاشتن مهندس زینل‌زاده آغاز و با انتخاب دکتر ظفری به اوج رسیده بود، با بروز اختلاف میان شهردار و اعضای شورای شهر که طرفدار شهردار منتخب نیز بودند، به بحران مدیریت شهری گچساران تبدیل شد.

بروز اختلاف میان شهردار و شورای شهر که به میانجگیری نماینده مجلس، استاندار و … نیز منجر شده و البته تاکنون نتیجه مشخص و اثربخشی نیز نداشته است، موجب ایجاد نارضایتی شدید شهروندان گچسارانی از وضعیت کنونی شهر و شهرداری گچساران شده است.

شهروندان گچساران طی چند ماه اخیر و با عمیق‌تر شدن اختلافات مدیریت شهری گچساران، با مقایسه شهردار کنونی (دکتر ظفری) با شهردار سابق (مهندس زینل‌زاده)، ضمن اعلام عدم اعتماد و مشروعیت نسبت به کارکرد آقای ظفری، از دوران آقای زینل‌زاده به نیکی یاد نموده و احترام، اعتماد و مشروعیت شهردار سابق گچساران را یادآوری می‌نمایند.

وضعیت نامناسب شهر گچساران و نارضایتی شدید شهروندان از عملکرد شهرداری را می‌توان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد بحران مشروعیت مجموعه مدیریت شهری گچساران محسوب نمود. 

بحران عدم مشروعیت شهردار که در اذهان عمومی شهروندان گچسارانی به اوج خود رسیده است، موجب شده است تا نارضایتی از ناکارآمدی، ناتوانی و سهل‌انگاری مدیریت شهری گچساران، به حساب نظام جمهوری اسلامی ایران نیز نوشته شود.

 

Image result for ‫تاجگردون و شهردار‬‎

دوم- فرافکنی نماینده و کابوس سیاسی: یکی دیگر از جلوه‌های بحران مدیریت شهری گچساران را می‌توان در مکاتبات اخیر دکتر تاج‌گردون مشاهده نمود که به شدت در فکر پرسش از شهردار و شورای شهر پیرامون بودجه و اعتبارات شهرداری گچساران هستند.

مکاتبات و پرسش‌های آقای تاج‌گردون طی چند هفته اخیر به نحوی در رسانه‌ها و فضای مجازی پوشش داده شده‌اند که گویا در جریان انتخاب شهردار کنونی و حتی رویدادهای بعد از آن، نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس، تشکیلات و دفتر ایشان در گچساران، هیچ‌گونه دخالتی در این مسایل نداشته‌اند!

در حالی که بسیاری از شهروندان گچساران، اخباری پیرامون دخالت گسترده دفتر نماینده محترم و حتی اقوام ایشان در مسایل شهرداری را می‌شنوند و حتی برخی جلوه‌های آن را به مسایل مالی شهرداری مرتبط می‌دانند، آقای تاج‌گردون با مکاتبات اخیر سعی دارند تا از گرداب بحران شهرداری گچساران خارج شده، ضمن پاک نمودن نقش مهم و برجسته خود در این بحران، همه مشکلات را متوجه شهردار و شورای شهر نمایند.

مکاتبات دکتر تاج‌گردون با شهرداری گچساران را می‌توان تلاش برای فرافکنی دانست که منفعلانه سعی در فرار از کابوس سیاسی دخالت در انتخاب شهردار کنونی دارند. کابوس ناکارآمدی سیاسی غلامرضا تاج‌گردون در انتخاب یک شهردار که به تنهایی می‌تواند بر انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه گچساران و باشت تأثیر فراوانی داشته باشد.

به نظر می‌آید آقای تاج‌گردون به جای حل مسئله (بحران مدیریت شهری گچساران)، سعی در بهره‌برداری خاص از این ماجرا دارند.

 

Related image

سوم- ناتوانی و ناکارآمدی شهردار:  بخش مهمی از بحران کنونی مدیریت شهری گچساران را می‌توان متوجه شخص شهردار محترم گچساران دانست. دکتر ظفری که بدون توجه به مسایل خاص شهرداری گچساران و مدیریت شهری آن، گرفتار دام برخی دوستان خویش شده و در گرداب مسایل سیاسی شهرداری گچساران گرفتار شدند.

مهم‌ترین مؤلفه موفقیت مدیریت شهری گچساران را باید توانایی تعامل با سایر مراکز قدرت در این شهرستان دانست که متأسفانه آقای ظفری حتی از برقراری تعامل با شورای شهر نیز عاجز بودند. عدم توانایی شهردار در تعامل با دیگر بخش‌ها و مسئولین شهرستان و شهر گچساران، در نهایت موجب عدم کارآمدی و عدم اثربخشی برنامه‌های شهردار محترم گردید.

**

در حالی که آقای تاج‌گردون، اعضای شورای شهر و سایر مسئولین شهر و شهرستان گچساران از پذیرش مشکلات و بحران مدیریت شهری، امتناع نموده و دیگری را به خیانت به گچساران متهم می‌نمایند، به نظر می‌رسد در نهایت همه مشکلات دو سال اخیر و بحران کنونی شهر متوجه آقای مسعود ظفری گردیده و برچسپ (انگ) خیانت به گچساران در پرونده کاری ایشان ثبت گردد.

 

وضعیت کنونی شهرستان گچساران که نتیجه سیاست‌ها و سیاستگذاری‌های ناکارآمد مسئولین طی چند سال اخیر است، موجب شده است تا شهروندان گچساران به جای ذکر خدمات مسئولین و به خصوص شهردار محترم، ایشان را به خیانت به گچساران متهم سازند.

امیدواریم بازی باخت-باخت که طی دو سال اخیر از سوی برخی مسئولین شهرستان و به خصوص نماینده محترم طراحی و اجرا شده است، هر چه زودتر خاتمه یافته و بحران مدیریت شهری گچساران نیز پایان یابد.  

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس