۱۵:۵۰:۴۴ - شنبه ۱ دی ۱۳۹۷
تراز آب سد کوثر گچساران ۱۳ متر بالا آمد.
۳۱۵ میلیمتر باران از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه آبریز سد کوثر گچساران ثبت شده که سبب بالا آمدن آب آن به میزان ۱۳ متر شده است.   سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ۳۱۵ میلیمتر باران از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه […]

۳۱۵ میلیمتر باران از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه آبریز سد کوثر گچساران ثبت شده که سبب بالا آمدن آب آن به میزان ۱۳ متر شده است. 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ۳۱۵ میلیمتر باران از ابتدای سال جاری تاکنون در حوزه آبریز این سد ثبت شده که سبب بالا آمدن آب آن به میزان ۱۳ متر شده است.

اکبر خدری  افزود: از ابتدای مهر سال ۱۳۹۶ تا پایان شهریور امسال ۲۱۰ میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ثبت شده بود.
وی بیان کرد: به دلیل خشکسالی‌های چند سال گذشته تراز آب این سد ۳۰ متر نسبت به حجم کل مخزن کاهش یافته بود که با بارندگی های امسال کاهش تراز آب آن به ۱۷ متر رسید.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: ذخیره آب سد کوثر هم اکنون ۳۳۳ میلیون متر مکعب است که ۴۸ میلیون متر مکعب بیشتر از مدت مشابه سال پیش است.
وی گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا ۶۲۵ متر است گفت: هم اکنون تراز این سد حدود ۶۰۷ متر است.
خدری گفت: هم اکنون ۵۷ درصد از مخزن سد ملی کوثر پر شده است.
سد کوثر آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.

سد ملی کوثر در ۵۵ کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس