۰:۴۵:۴۴ - چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷
نتوانستیم بین دانشگاه و نیازهای جامعه ارتباط ایجاد کنیم!
اگرچه در بسیاری از شاخص‌های تولید علم دستاوردهای قابل توجهی داشتیم اما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که در سایه یک پژوهش هدفمند بین دانشگاه و نیازهای جامعه پل واقعی ایجاد کنیم.   سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:   استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اگرچه در بسیاری از شاخص‌های تولید علم دستاوردهای قابل توجهی داشتیم […]

اگرچه در بسیاری از شاخص‌های تولید علم دستاوردهای قابل توجهی داشتیم اما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که در سایه یک پژوهش هدفمند بین دانشگاه و نیازهای جامعه پل واقعی ایجاد کنیم. 

سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:   استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اگرچه در بسیاری از شاخص‌های تولید علم دستاوردهای قابل توجهی داشتیم اما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که در سایه یک پژوهش هدفمند بین دانشگاه و نیازهای جامعه پل واقعی ایجاد کنیم.

علی‌محمد احمدی عصر امروز در آیین گشایش نمایشگاه هفته پژوهش کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سرریز تولید دانش از مهمترین مولفه‌هایی است که در همه جوامع اصلی رشد محسوب می‌شود  که چنین موفقیتی بدون پشتوانه پژوهش نافع و تاثیرگذار، امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای علمی و پژوهش‌محور ما فضای جدیدی در کشور ایجاد کرده که قابل مقایسه با هیچ برهه‌ای از تاریخ کشور نبوده اما این موضوع به این مفهوم نیست که به شرایط مطلوب دست پیدا کردیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اگرچه در بسیاری از شاخص‌های تولید علم دستاوردهای قابل توجهی داشتیم اما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم که در سایه یک پژوهش هدفمند بین دانشگاه و نیازهای جامعه پل واقعی ایجاد کنیم.

احمدی عنوان کرد: ما یک جامعه در حال گذار هستیم که نتوانستیم سهم تولید ناخالص ملی و سهم پژوهش از بودجه ملی را متناسب با تراز نیازهای کشور تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه بیشتر اعتبارات پژوهشی به علت تنگناهای مالی دولت عملا تخصیص پیدا نمی‌کند، گفت: آنچه هم که تخصیص پیدا می‌کند در دیوان‌سالاری ما در داخل و بیرون دانشگاه به هدف نمی‌رسد که این موضوع ما را از هدف آرمانی خود که تسریع در روند رشد با استفاده از ظرفیت دانشگاه است، دور می‌کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دانشگاه‌های ما در پژوهش‌های بنیادی متوقف شده‌اند، ابراز کرد: دانشگاه پویا و آینده‌پژوه بر خلاف جریان متداول جامعه افق‌ها را می‌بیند و تمام توان خود را برای آینده‌ای که رشد و جایگاه ما در تراز منطقه ای تعریف می‌کند به کار می‌گیرد.

احمدی بیان کرد: ما در مرحله بنیادین هستیم و به تازگی با پارک‌های علم و فناوری و استارتاپ‌ها شروع کرده و یک مرحله نو را تجربه می‌کنیم اما چون ورود ما به این مرحله در همه کشور یکسان بوده دانشگاه یاسوج در این زمینه با سایر دانشگاه‌های کشور تفاوتی نمی‌کند و امروز دانشگاهی موفق است که توان خود را با استفاده از شیوه‌های نوین تولید و تجاری‌سازی علم به کار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نباید در تولید مقالات و چاپ کتاب متوقف شویم، گفت: باید از ظرفیت نخبگان و فرصت سرمایه‌گذاری در آزمایشگاه‌ها و مراکز رشد استفاده کنیم و از نهضتی که در استان از دانشگاه شروع شده برای بازمهندسی ساختار دانشگاه یاسوج و ارتباط این دانشگاه با جامعه استفاده کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: جامعه‌ای که به پژوهش توجه نمی‌کند آینده پایدار نخواهد داشت و تلنگر نخست هفته پژوهش این است که به پژوهش وقت و اهمیت بدهیم و در این زمینه نیازهای جامعه را ببینیم.

احمدی با بیان اینکه جزیره جدا افتاده دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی نمی‌تواند هیچ کاری جز روزمرگی داشته باشد، گفت: زمانی می‌توانیم برای توسعه گام برداریم که دانشگاه در کنار جامعه و جامعه در کنار دانشگاه باشد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید نافع بودن خود را در ارتباط با نیازهای جامعه ببیند، ابراز کرد: باید دانشگاه را حمایت کرده و بستر را برای عزت دانشگاه فراهم کنیم.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس