۱۶:۰۴:۲۳ - دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
۷۰ درصد چشمه های خشکیده عشایر کهگیلویه و بویراحمد پر آب شد.
۸۰ درصد از چشمه و قنات تأمین آب آشامیدنی مناطق عشایری استان  کهگیلویه و بویراحمد معادل ۴۵۰ حلقه چشمه در فصل تابستان به دلیل کاهش بارندگی و تداوم خشکسالی به‌ طور کامل خشک شده ‌بودند که بر اثر بارندگی سال زراعی جاری هم اکنون دبی آنها افزایش یافته است.     سیمای زاگرس به نقل […]

۸۰ درصد از چشمه و قنات تأمین آب آشامیدنی مناطق عشایری استان  کهگیلویه و بویراحمد معادل ۴۵۰ حلقه چشمه در فصل تابستان به دلیل کاهش بارندگی و تداوم خشکسالی به‌ طور کامل خشک شده ‌بودند که بر اثر بارندگی سال زراعی جاری هم اکنون دبی آنها افزایش یافته است. 

 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   معاون اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های پاییزه در این استان موجب جوشش و جاری شدن ۷۰ درصد از چشمه های آب خشک شده عشایری این استان شد.

بهمن آزادی افزود: ۸۰ درصد از چشمه و قنات تأمین آب آشامیدنی مناطق عشایری این استان معادل ۴۵۰ حلقه چشمه در فصل تابستان به دلیل کاهش بارندگی و تداوم خشکسالی به‌ طور کامل خشک شده ‌بودند که بر اثر بارندگی سال زراعی جاری هم اکنون دبی آنها افزایش یافته است.
میزان بارندگی از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد ۳۰۹٫۴ میلی متر بوده است.
وی بیان کرد: بیش از ۵۷۰ حلقه چشمه و قنات در مناطق عشایری این استان وجود دارد که از این تعداد، ۳۷۰ حلقه در مناطق ییلاقی و مابقی در مناطق قشلاقی قرار دارد.
آزادی افزود: در تابستان امسال به دلیل خشکسالی و کمبود آب در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد، روزانه ۷۹۲ هزار لیتر آب با ۲۲ تانکر سیار، ۶ دستگاه خودروی وانت سایپا و ۲ دستگاه تراکتور بین عشایر توزیع می شود که هم اکنون به ۶۰۰ هزار لیتر رسیده است.
وی تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ هزار راس دام عشایر کهگیلویه و بویراحمد در تابستان امسال با مشکل کم آبی مواجه بودند که در پی بارندگی پاییزه و جاری شدن چشمه ها مشکل آب دام های عشایری تا حدودی برطرف شده است.
آزادی با بیان اینکه بیش از ۱۲ درصد در قالب ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار با جمعیتی افزون بر ۷۰ هزار نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد عشایر است، افزود: این میزان جمعیت از شش ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.
وی گفت: ۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز استان متعلق به جامعه عشایری بوده است.
آزادی اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰ چشمه در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد بهسازی شده است.
یکهزار و ۳۰۰ مخزن ذخیره آب بتنی در سالهای گذشته در مناطق عشایری استان ساخته شده و در اختیار عشایر قرار گرفته است.
عشایر این استان با تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز، ۳۷ درصد شیر و تولید سالانه میزان قابل توجهی صنایع دستی نقش مهمی در تولیدات کشاورزی و دامی کهگیلویه و بویراحمد دارند.
۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۷۱۳ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس