۲:۱۷:۳۷ - چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
خانواده‌های دوتابعیتی‌های زندانی: ویزای بستگان مقام‌های ایران را لغو کنید.
خانواده‌های افراد دارای تابعیت امریکا که در ایران زندانی شده‌اند، از دولت ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان و وابستگان به مقام‌های جمهوری اسلامی را که در امریکا اقامت دارند را لغو کند.       سیمای زاگرس به نقل از نیک نفت:   خانواده‌های افراد دوتابعیتی زندانی در ایران از دولت امریکا خواستند که ویزای اقامت افراد […]

خانواده‌های افراد دارای تابعیت امریکا که در ایران زندانی شده‌اند، از دولت ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان و وابستگان به مقام‌های جمهوری اسلامی را که در امریکا اقامت دارند را لغو کند.   

 

سیمای زاگرس به نقل از نیک نفت:   خانواده‌های افراد دوتابعیتی زندانی در ایران از دولت امریکا خواستند که ویزای اقامت افراد وابسته به رژیم را لغو کند. آنها خواهان فشار بیشتری بر جمهوری اسلامی برای رهایی کسانی هستند که دولت ایران آنها را “گروگان” گرفته است.

خانواده‌های افراد دارای تابعیت امریکا که در ایران زندانی شده‌اند، از دولت ترامپ خواسته‌اند که ویزای فرزندان و وابستگان به مقام‌های جمهوری اسلامی را که در امریکا اقامت دارند را لغو کند.

دو منبع نزدیک به خانواده زندانیان دوتابعیتی نزد خبرگزاری ان‌بی‌سی NBC از دولت امریکا انتقاد کرده‌اند که به اندازه کافی برای حفظ امنیت شهروندان زندانی خود در ایران تلاش نمی‌کند.

بیشتر افرادی که توسط حکومت ایران بازداشت شده‌اند، به “جاسوسی” متهم هستند، درحالیکه سازمان‌های مدافع حقوق بشر این اتهام را بی‌پایه و اساس می‌دانند.

در حال حاضر دست کم چهار شهروند امریکایی و یک فرد دارای اقامت قانونی امریکا در ایران بازداشت هستند.

خانواده‌های بعضی از آمریکایی‌های زندانی در ایران، همچنین فهرستی از شهروندان ایرانی ساکن آمریکا ارائه داده‌اند، حاوی نام افرادی که گفته می‌شود فرزندان یا بستگان نزدیک به مقام‌های بلندپایه ایرانی هستند.

اعتراض به “گروگان‌گیری” حکومت ایران

در یک اقدام اعتراضی دیگر خانواده‌های شماری از افراد زندانی در ایران در نامه سرگشاده‌ای از رهبران جهان و سازمان ملل خواستند که هرچه زودتر برای رهایی عزیزان آنها اقدام کنند.

آنها در نامه خود که روز دوشنبه (سوم دسامبر) منتشر شد گفته‌اند: «شواهد کاملا روشنی نشان می‌دهد که اقدام حکومت ایران در دستگیری این افراد چیزی جز گروگان‌گیری نیست». آنها حکومت ایران را متهم کرده‌اند که از افراد دوتابعیتی برای بالا بردن موقعیت چانه‌زنی با غرب استفاده می‌کند.

خانواده‌های احمدرضا جلالی، کامران قادری، سیامک و باقر نمازی، نزار زاکا، سعید ملک‌پور و رابرت لوینسون این نامه سرگشاده را امضا کرده‌اند، در کنار “بسیاری خانواده‌های دیگر” که می‌گویند به خاطر امنیت عزیزانشان در ایران نام خود را فاش نمی‌کنند.

دولت ایران گفته است که این افراد براساس قوانین ایران متهم و در دادگاه محکوم شده‌اند. اما آنها که با اتهاماتی مانند “نفوذ” یا “جاسوسی” روبرو هستند، در دادگاه‌های غیرعلنی و بدون مراتب حقوقی محاکمه شده‌اند.

به گفته خانواده‌های افراد زندانی بازداشت افراد بخشی از یک “حرکت دقیق و تاکتیکی حکومت ایران” برای چانه‌زنی با کشورهای غربی است.

در نامه همچنین آمده است که از سال ۲۰۰۷ به این سو بیش از ۵۰ شهروند خارجی یا کسانی که اقامت دوگانه دارند در ایران بازداشت شده‌اند که حدود ۲۰ نفر از آنها هم اکنون زندانی هستند. آنها می‌گویند که برای فشار کافی بر رژیم ایران برای آزادی این افراد در غرب اراده قوی وجود ندارد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که از دریافت‌کنندگان نامه است گفت که بازداشت این افراد از دیگر نمونه‌های نقض عرف بین‌المللی از سوی ایران است. او افراد زندانی را بی‌گناه و روند محاکمه آنها را ناعادلانه خواند و گفت که باید فورا آزاد شوند و به نزد خانواده‌های خود برگردند.

بنیاد تامپسون رویترز به تازگی گزارشی منتشر کرده که می‌گوید علیرغم ادعاهای مکرر حکومت ایران، این بازداشت‌ها ماهیتاً خودسرانه و با هدف گرفتن امتیاز از دولت‌های خارجی انجام می‌شود.

از شمار دقیق زندانیان دوتابعیتی در ایران اطلاعی در دست نیست؛ اما آنها تنها شهروندان امریکا نیستد. نازنین زاغری، عباس عدالت، استاد ریاضی و علوم کامپیوتری دانشگاه امپریال کالج لندن و کمال فروغی سه شهروند ایرانی‌ بریتانیایی‌ هستند که در ایران زندانی شده‌اند.

خبرگزاری رویترز سال گذشته گزارش داد که اطلاعات سپاه دست‌کم ۳۰ شهروند دوتابعیتی را بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به اتهام “جاسوسی” بازداشت کرده است. به گفته رویترز، ۱۹ تن از این افراد دارای تابعیت‌های اروپایی بودند.

بنا به گزارش ان‌بی‌سی برخی از نمایندگان کنگره، از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، که نامه سرگشاده خانواده‌های افراد دوتابعیتی زندانی را دریافت کرده‌اند، همدلی خود را ابراز کرده و قول اقدام داده‌اند.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس