۹:۳۵:۱۵ - سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷
بیشترین بارش امسال کشور در کهگیلویه و بویراحمد بارید.
مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با ثبت ۳۰۹٫۴ میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است.   سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با ثبت ۳۰۹٫۴ میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، بیشترین بارندگی […]

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با ثبت ۳۰۹٫۴ میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است. 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با ثبت ۳۰۹٫۴ میلی‌متر بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، بیشترین بارندگی را در سطح کشور داشته است.

رضا کاکاوند  اظهار داشت: بر اساس مقدار اختلاف بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی جاری تا دهم آذر ماه در کهگیلویه و بویراحمد ۲۳۲ میلی متر باران بیشتر از مدت مشابه در بلند مدت باریده است.
وی عنوان کرد: در سال آبی جاری از اول مهر تا دهم دی ۱۳۹۷ در کهگیلویه و بویراحمد ۳۰۹ میلی متر باران بارید.
کاکاوند بیان کرد: در مدت مشابه سال زراعی گذشته ۴۶ میلی متر و در مدت مشابه بلند مدت نیز ۷۷ میلی متر باران باریده بود.
وی میزان بارش باران ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی این استان را از ابتدای مهر تاکنون در یاسوج ۴۱۶٫۶، دهدشت،۴۰۵٫۵، سی سخت ۳۹۷٫۴، گچساران ۳۲۹٫۹، امامزاده جعفر ۳۱۵٫۷ و لیکک ۲۷۰٫۳ میلیمتر ذکر کرد.
میانگین بلندمدت بارش باران در استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۵۹ میلی متر است.
میانگین بلند مدت سالیانه بارندگی در یاسوج،۷۹۱٫۷، سی سخت ۶۷۵٫۱، گچساران ۴۲۰٫۵، دهدشت ۴۸۵٫۱، لیکک ۳۸۶٫۹ و امامزاده جعفر ۴۰۹ میلیمتر است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.
براساس گزارش سازمان هواشناسی ایران، استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تاکنون کم‌ترین میزان بارش را در کشور داشته‌اند.
براساس آمار بارندگی از ابتدای سال آبی (اول مهرماه) تا ۱۰ آذر سال آبی ۹۸-۹۷، کمترین میزان بارش در استان‌های سیستان و بلوچستان با ۴٫۴ میلی‌متر، یزد ۱۱٫۵ میلی‌متر، خراسان جنوبی ۱۵٫۱ و کرمان ۲۱٫۲ میلی‌متر صورت گرفته است.
بر اساس آمار موجود، حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تا ۱۰ آذرماه ۶۹٫۱ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از سه برابر رشد داشته است.
ایران در دهه گذشته با خشکسالی هیدرولوژیکی بسیار شدیدی مواجه بوده که جبران این کمبودها به‌ویژه در بخش آب های زیرزمینی نیازمند زمان بسیار طولانی خواهد بود.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس