۱۶:۲۷:۳۴ - شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷
راه ۸۵ روستا در کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد.
بارش شدید برف و باران در شبانه روز گذشته سبب مسدود شدن راه ارتباطی ۸۵ روستای این استان و ۲ محور فرعی گچساران- پازنان به بندر دیلم و سی سخت به پادنا در سمیرم شده است.   سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: […]

بارش شدید برف و باران در شبانه روز گذشته سبب مسدود شدن راه ارتباطی ۸۵ روستای این استان و ۲ محور فرعی گچساران- پازنان به بندر دیلم و سی سخت به پادنا در سمیرم شده است. 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش شدید برف و باران در شبانه روز گذشته سبب مسدود شدن راه ارتباطی ۸۵ روستای این استان و ۲ محور فرعی گچساران- پازنان به بندر دیلم و سی سخت به پادنا در سمیرم شده است.

علی خوان پایه اظهار داشت: بیشترین تعداد روستاهای مسدود شده مربوط به شهرستان‌های کهگیلویه و چرام و بخش‌های قلعه رئیسی و دیشموک هستند.
وی دلیل مسدود شدن این تعداد راه روستایی را خاکی بودن و نبود زیرسازی مناسب این جاده‌ها عنوان کرد و گفت: جاده برخی از روستاها نیز به دلیل جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها دچار خسارت شده‌اند. 
خوان پایه بیان کرد: همچنین جاده ارتباطی ۲ محور گچساران- پازنان به بندر دیلم به دلیل تخریب پل در این مسیر و نیز جاده سی سخت به پادنا در سمیرم به علت بارش سنگین برف مسدود شده‌اند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه‌های کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد که به‌رغم بارندگی، تمامی جاده‌های اصلی استان باز است و تردد در آنها جریان دارد.
وی افزود: یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه خاکی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد. 
وی به رانندگان توصیه کرد که از سفرهای غیر ضروری بپرهیزند.
خوان پایه همچنین از رانندگان خواست برای عبور از این جاده‌ها زنجیر چرخ و دیگر لوازم ایمنی تردد در فصل زمستان را به همراه داشته باشند.

**
ولی بهره مند کارشناس هواشناسی  داشت: بارش‌های اخیر استان تا ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه امروز در دهدشت ۱۰۵٫۳، آبده گاه ۹۲، جاورده ۸۲، چرام ۸۱، لنده ۸۰، سوق ۸۰، سرآسیاب یوسفی بهمئی ۷۹، لیکک ۷۷، قلعه دختر ۷۷، لوداب ۷۱، سرفاریاب ۶۹٫۵، دیشموک ۵۶ و قلعه رئیسی ۵۰ میلی متر گزارش شده است.
وی افزود: جوکار دشمن زیاری ۵۰، مارگون ۴۵، گنجه‌ای ۴۳، منصور خانی کاکان ۴۲، دوگنبدان ۴۰٫۷، چیتاب ۴۰، یاسوج ۳۹٫۷، باشت ۳۸، پاتاوه ۳۷، امام زاده جعفر ۳۵٫۱ و سی سخت ۳۲٫۵ میلی متر ثبت شده است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۹ گردنه با ۲هزار و ۸۴۶ کیلومتر و جاده و ۶۶ نقطه به طول ۳۲۷ کیلومتر محور برفگیر است. 
این استان حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.
بیش از ۴۴ درصد جمعیت افزون بر ۷۲۳هزار نفری این استان در روستاها ساکن هستند.
کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.
۲۳ راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی این استان با شروع بارش‌ها آماده خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.
خدمات رسانی با ۲۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.
در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پائیز و زمستانه مستقر هستند.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس