۹:۰۶:۰۱ - سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
۳۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل سد چم شیر گچساران تصویب شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شورای اقتصاد کشور برای تکمیل سد و نیروگاه چم شیر در شهرستان گچساران تصویب شد.   سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شورای اقتصاد کشور برای تکمیل سد و نیروگاه چم […]

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت:سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شورای اقتصاد کشور برای تکمیل سد و نیروگاه چم شیر در شهرستان گچساران تصویب شد. 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در شورای اقتصاد کشور برای تکمیل سد و نیروگاه چم شیر در شهرستان گچساران تصویب شد.

علی احمدی اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده از سوی مسئولان استانی و شهرستانی در یک ماه گذشته در سطح وزارت نیرو ،سازمان مدیریت و برنامه ریزی و معاون اول ریاست جمهوری این اعتبار امروز دوشنبه در شورای اقتصاد کشور تصویب شد.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹ ماه است که کارگران سد چم شیر حقوق ماهیانه خود را دریافت نکرده اند، ابراز امیدواری کرد: تخصیص این اعتبار بتواند گامی گره گشا برای پرداخت حقوق کارکنان سد و تکمیل این طرح مهم باشد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: عملیات احداث سد مخزنی چم شیر گچساران هم اکنون ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
فرماندار گچساران نیز گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سد چم شیر گچساران هزینه شده است.
رحیمی تصریح کرد: بیش از یک هزار نفر در این سد مشغول به فعالیت هستند.
وی حجم کل مخزن این سد را ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۶۰۴ متر عنوان کرد.
رحیمی بیان کرد: سه نیرو گاه ۵۵ مگاوات و ۲ نیرو گاه ۵/۵ مگاواتی هم اکنون در این سد در حال ساخت است که با بهره برداری از این طرح‌ها سالانه ۴۸۲ گیگاوات انرژی در ساعت تولید می‌کند.
رحیمی ابراز کرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
تاکنون بیش از پنج میلیون متر مکعب حفاری، انفجار و سنگ برداری برای ساخت راه‌های دستری و محل سازه‌های اصلی طرح اجرا شده است.
مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۷ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد آغاز و در سال ۹۰ فاز اول مطالعه آن تکمیل شد.
بیش از ۲ هزار نفر در اوج فعالیت عمرانی در این سد مشغول بکار بودند که این تعداد در پایان سال ۹۶ به یک هزار نفر رسید.
نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد در دست ساخت است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس