۱۸:۲۶:۰۳ - سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
ایل قشقایی و مجلس شورای ملی (بخش اول)
در تیر ماه ۱۳۳۲ برادران قشقایی با حمایت قاطعانه از جبهه ملی و دکتر مصدق به اتفاق ۲۷ نفر از نمایندگان مجلس برای از به اکثریت انداختن مجلس، استعفا کردند. اما پس از واقعه کودتای ۲۸ مرداد و تبعید سران قشقایی، عملاً قشقایی‌ها از صحنه اول سیاسی کشور حذف شدند.   سیمای زاگرس//سید ابوالحسن حسینی‌نیک:  نگارنده […]

در تیر ماه ۱۳۳۲ برادران قشقایی با حمایت قاطعانه از جبهه ملی و دکتر مصدق به اتفاق ۲۷ نفر از نمایندگان مجلس برای از به اکثریت انداختن مجلس، استعفا کردند. اما پس از واقعه کودتای ۲۸ مرداد و تبعید سران قشقایی، عملاً قشقایی‌ها از صحنه اول سیاسی کشور حذف شدند. 

سیمای زاگرس//سید ابوالحسن حسینی‌نیک نگارنده سعی بر آن دارد طی سلسله مقالاتی آن هم در سه بخش متوالی تحت عناوین:

  1. ایل قشقایی و انتخابات مجلس شورای ملی
  1. ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد و مجلس شورای ملی
  1. مقایسه تطبیقی بخش۱ و ۲ و تاثیرگذاری، تاثیرپذیری و وزن سیاسی هر یک از آنها بر معادلات سیاسی و اجتماعی کشور در سه برهه زمانی مشروطیت، پهلوی اول و پهلوی دوم، را مورد بررسی قرار دهد. از این رو، در بخش اول به ایل قشقایی و مجلس شورای ملی پرداخته خواهد شد.

مقدمه

با صدور فرمان مشروطیت مظفرالدین شاه اولین قانون انتخابات در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۲۸۵ ه.ش تهیه و تدوین گردید و با رسمیت یافتن متمم قانون اساسی، به تصویب مجلس رسید. اولین دوره مجلس شورای ملی در تاریخ ۱۷ مهر ۱۲۸۵ ه.ش افتتاح شد 

به موجب مقررات این نظامنامه طول نمایندگی دو سال و تعداد نمایندگان ۱۵۶ نفر که ۶۰ نفر از تهران و ۹۶ نفر از سایر شهرستان‌ها انتخاب می‌شدند. البته در دوره اول انتخاب صنفی بوده و همه طبقات مردم در آن شرکت نداشتند.

از همان آغاز دوره اول مجلس شورای ملی، ایلات خواهان داشتن نماینده بودند. بنابراین سعی شد با دادن حق رای به ایلات و اختصاص یافتن کرسی‌های از مجلس برای نمایندگان ایلات و عشایر، از این طریق در توزیع قدرت سیاسی سهمی داده شود تا عطش و قدرت طلبی آنها نهادینه شود و در یک مسیر درست و معقول قرار بگیرد. یا تا حدودی از یاغی‌گری و راهزنی که به دست ایلات انجام می‌گرفت، کاسته و از آنها در فرایند توسعه سیاسی و مدنی شدن استفاده کنند 

از این رو، با اصلاح این قانون به پنج ایل بزرگ کشور از جمله: شاهسون، قشقایی، خمسه، ترکمن و بختیاری، اجازه داده شده بود که هر کدام یک نماینده به مجلس بفرستند.

ایل قشقایی و مجلس شورای ملی

قشقایی‌ها نخستین ایلی بودند که میرزا فرج‌الله میرپنجه (اصالتاً تهرانی) را به عنوان نماینده خود به مجلس شورای ملی فرستادند. اما با وقوع حادثه به توپ بستن مجلس و استبداد صغیر نتوانست به مجلس راه یابد.

 بعد از آن، در تاریخ ۱۳۲۷ه.ق محمدکریم خان کشکولی به عنوان اولین نماینده قومی ایل قشقایی برگزیده شد و با تأیید اعتبارنامه‌اش عازم تهران گردید. 

در دوره سوم عمادالملک (از ملاکین حوزه فیروزآباد)، در دوره چهارم امین الواعضین و از دوره پنجم تا دوره هفتم یکی از فعالان سیاسی شیرازیِ نزدیک به رضاخان انتخاب شد. این دوران هم مصادف با دوران تسلط نظامیان بر ایل قشقایی بود 

نمایندگی صولت الدوله از مجلس پنجم و حوزه جهرم شروع شد و این وکالت هم به نوعی تبعید و تحت نظر گرفتن ایشان در تهران بود و از جمله اقداماتش هم می‌توان به جهت گیری در قبال لایحه سربازگیری اجباری اشاره کرد 

در دوره هشتم باز صولت الدوله از حوزه جهرم و فرزند ارشدش ناصرخان از حوزه ایل قشقایی انتخاب شدند. اما علی منصور وزیر وقت کشور به بهانه حوادث فارس و جنگ عشایر لایحه صلب مصونیت پدر و پسر را به مجلس تقدیم و در نهایت ۱۵ شهریور ۱۳۱۱ بازداشت شدند. البته این اولین لایحه سلب مصونیت در تاریخ مجلس محسوب می‌شد که پس از آن به یک رویه سیاسی تبدیل شد.

با الغای قانون نمایندگی ایلات و به دنبال آن حذف نمایندگی ایل قشقایی، حوزه های انتخاباتی جدیدی در مناطق مختلف استان فارس ایجاد شد. بدین ترتیب پس از حوادث شهریور۱۳۲۰و قدرت‌یابی مجدد قشقایی‌ها ناصرخان، محمدحسین‌خان و خسروخان فرزندان صولت الدوله از مجلس چهاردهم تا هفدهم از حوزه‌های انتخابیه فیروزآباد، آباده، شیراز و … به نمایندگی مجلس شورای ملی و سنا راه یافتند.

در این دوران که ایل قشقایی یکی از آرام‌ترین دوران سیاسی خود را طی می‌نمود، برادران قشقایی توانستند با نزدیکی به مراکز قدرت یک سلسله طرح‌های عمرانی از قبیل: طرح جاده شیراز – فیروز آباد بوشهر، طرح کارخانه قند آباده، طرح سد رودخانه قره آغاج، طرح دارالتربیه عشایری و… را پیگیری نمایند. آنان علاوه بر جلب نظر دولت به منظور اختصاص بودجه برای اجرای طرح‌های عمرانی فوق؛ خود نیز با سرمایه شخصی یک دستگاه بیمارستان و مدرسه در فیروزآباد فارس احداث نمودند.

در تیر ماه ۱۳۳۲ برادران قشقایی با حمایت قاطعانه از جبهه ملی و دکتر مصدق به اتفاق ۲۷ نفر از نمایندگان مجلس برای از به اکثریت انداختن مجلس، استعفا کردند. اما پس از واقعه کودتای ۲۸ مرداد و تبعید سران قشقایی، عملاً قشقایی‌ها از صحنه اول سیاسی کشور حذف شدند.

 اما مدتی بعد برخی از شخصیت‌های متنفذ سیاسی قشقایی توانستند کرسی‌های نمایندگی از حوزه‌های مختلف استان فارس را به دست آورند 

از این رو، الیاس خان کشکولی در دوره نوزدهم، زیادخان سترک دره‌شوری در دوره بیستم و شهبازخان شهبازی (از تیره بوربور طایفه عمله) در دوره بیست و چهارم از حوزه فیروزآباد به نمایندگی رسیدند.

همچنین، غلامرضا ایلخان نیز با نزدیکی به مقامات حکومتی توانست به ترتیب در دوره بیستم از حوزه داراب و در دوره بیست و یکم از حوزه استهبان به مجلس راه یابد. علاوه  براین، غلامعلی سهم‌الدینی (طایفه کشکولی کوچک) در دوره بیست و سوم از حوزه داراب و امیرامان الله سترک دره شوری در دوره بیست و چهارم از حوزه سمیرم به نمایندگی مجلس رسیدند.

ادامه دارد …….

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس