۱۳:۲۸:۰۲ - چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷
سد چمشیر ۴۰۰ میلیارد ریال به بیمه و کارگران بدهکار است.
این سد ۴۰۰ میلیارد ریال بابت حق بیمه تأمین اجتماعی و دستمزد کارگران بدهکار است. مجموع بدهی این سد ملی بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال است.   سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   فرماندار گچساران با بیان اینکه حقوق کارگران سد در حال ساخت چمشیر ۱۰ ماه پرداخت نشده گفت: این سد ۴۰۰ میلیارد ریال بابت حق […]

این سد ۴۰۰ میلیارد ریال بابت حق بیمه تأمین اجتماعی و دستمزد کارگران بدهکار است. مجموع بدهی این سد ملی بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال است. 

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:   فرماندار گچساران با بیان اینکه حقوق کارگران سد در حال ساخت چمشیر ۱۰ ماه پرداخت نشده گفت: این سد ۴۰۰ میلیارد ریال بابت حق بیمه تأمین اجتماعی و دستمزد کارگران بدهکار است.

عبدالرحیم رحیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بدهی شرکت سازنده سد به کارگران پیمانکاری را ۲۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: مجموع بدهی این سد ملی بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال است.
وی پیشرفت فیزیکی این طرح را ۷۷ درصد اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سد چم شیر گچساران هزینه شده است.
رحیمی تصریح کرد: بیش از یکهزار نفر در این سد مشغول به فعالیت هستند.
وی حجم کل مخزن این سد را ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب با مساحت ۵۱ کیلومتر مربع، طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال از سطح دریا را ۶۰۴ متر عنوان کرد.
رحیمی بیان کرد: سه نیرو گاه ۵۵ مگاوات و ۲ نیرو گاه ۵/۵ مگاواتی هم اکنون در این سد در حال ساخت است که با بهره برداری از این طرح‌ها سالانه ۴۸۲ گیگاوات انرژی در ساعت تولید می‌کند.
رحیمی ابراز کرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت، بهره‌مند شدن ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و بوشهر، ذخیره و کنترل آب رودخانه زهره به میزان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب، تولید ۲۸۲ مگاوات برق آبی، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه زهره، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و زیر ساخت‌های صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین مزایای این سد است.
تاکنون بیش از پنج میلیون مترمکعب حفاری، انفجار و سنگ برداری برای ساخت راه‌های دستری و محل سازه‌های اصلی طرح اجرا شده است.
مطالعه احداث سد چم شیر در سال ۷۷ از سوی سازمان آب منطقه‌ای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد آغاز و در سال ۹۰ فاز اول مطالعه آن تکمیل شد.
بیش از ۲ هزار نفر در اوج فعالیت عمرانی در این سد مشغول بکار بودند که این تعداد در پایان سال ۹۶ به یکهزار نفر رسید.
در سال گذشته بیش از ۳۰۰ نفر از کارکنان این سد از سوی پیمانکاران جزء اخراج شدند.
نیروگاه و سد چم شیر در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس