۱۵:۴۳:۵۶ - یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
جایگزین برنج؛ کشت گیاه کینو-آ برای نخستین بار در کهگیلویه و بویراحمد
برای نخستین بار گیاه کینو-آ از محصولات غذایی ارزشمند جهان در کهگیلویه و بویراحمد کشت شد. این نوع گیاه جایگزین کردن آن به جای کشت محصولات آب بر از جمله برنج است.     سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  برای نخستین بار گیاه کینو-آ از محصولات غذایی ارزشمند جهان در کهگیلویه و بویراحمد کشت شد. […]

برای نخستین بار گیاه کینو-آ از محصولات غذایی ارزشمند جهان در کهگیلویه و بویراحمد کشت شد. این نوع گیاه جایگزین کردن آن به جای کشت محصولات آب بر از جمله برنج است. 

 

سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  برای نخستین بار گیاه کینو-آ از محصولات غذایی ارزشمند جهان در کهگیلویه و بویراحمد کشت شد.

 جانشین سازمان بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی سپاه فتح استان با بیان اینکه این گیاه شبیه غله و از خانواده اسفناج و دارای ارزش غذایی ویژه ای است گفت: هدف از کشت این نوع گیاه جایگزین کردن آن به جای کشت محصولات آب بر از جمله برنج است.
ستار غلامی در آئین رونمایی از برداشت محصول این گیاه که در مزرعه تحقیقی استان کشت شده است افزود: شرایط ویژه آب و هوایی این ماده غذایی ۳ تا ۴ ماه است و در استان به صورت طرح پایلوت تحقیقی در ۶۰۰ مترمربع کشت و کمتر از ۷۰ روز برداشت شد.
وی آبیاری این گیاه در هفته اول کشت را ۳ روز متوالی و پس از آن هر ۱۲ روز یک بار اعلام و اضافه کرد:این گیاه دارای منابع غذایی بالا از جمله کربوهیدرات ها، پروتئین‌ها و اسید‌های آمینه است که با توجه به ضرورت صرفه جویی در آب و محصول دهی ۶  تن در هر هکتار آن جایگزین خوبی برای کشت غلاتی مانند برنج در استان است.
ستار غلامی گفت: کینوا در ۳ رنگ قرمز، سفید و سیاه در صنایع غذایی جهان به خاویار گیاهی معروف است و  استفاده دارویی نیز دارد.
وی بیان کرد: از سال آینده کشت این گیاه در استان توسعه می‌یابد.
کشت گیاه کینو-آ برای نخستین بار در استان
 کینو-آ (Quinoa )گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود. جزو غلات نیست و به خانواده اسفناج شباهت دارد.
این گیاه در آمریکای جنوبی می‌روید و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.
کینوآ گیاه بومی کوه‌های آند در بولیوی، شیلی و پرو، بسیار خوش هضم و منبع غنی از پروتئین، آهن، فسفر، انواع ویتامین‌ها و امگا۳ است.
این گیاه قدمتی بیش از پنج‌هزار سال دارد و اکنون نیز در آمریکای جنوبی در سطح وسیعی در حال کشت است.
در دهه اخیر کینوآ به عنوان یکی از «دانه‌های باستانی» و جایگزین سالم‌تر و جذاب‌تر گندم در کشورهای غربی شناخته شده‌است. گیاه کینوآ، گیاهی مقاوم به شرایط کم‌آبی و شوری است.
میزان برداشت آن در هکتار با توجه به شرایط کشت دو تا شش تن است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس