۱۱:۴۹:۵۸ - جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
سفر هیأت آمریکایی به ترکیه با هدف تحریم‌ها علیه ایران
هیأتی از سوی وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا قرار است با مقامات ترکیه دیدار کنند. یک مقام وزارت خارجه ترکیه گفته است که موضوع گفت‌وگوها بر روی تحریم‌ها علیه ایران متمرکز است.       سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:   هیأتی از سوی وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا قرار است با […]

هیأتی از سوی وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا قرار است با مقامات ترکیه دیدار کنند. یک مقام وزارت خارجه ترکیه گفته است که موضوع گفت‌وگوها بر روی تحریم‌ها علیه ایران متمرکز است.   
Symbolbild Kündigung Atomabkommen mit Iran durch USA (Getty Images/AFP/C. Barria)

 

سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:   هیأتی از سوی وزارت خزانه‌داری و امور خارجه آمریکا قرار است با مقامات ترکیه دیدار کنند. یک مقام وزارت خارجه ترکیه گفته است که موضوع گفت‌وگوها بر روی تحریم‌ها علیه ایران متمرکز است.

یک مقام وزارت خارجه ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است که “یک هیأت آمریکایی هم‌اکنون در هند به سر می‌برد و قرار است روز جمعه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) در آنکارا درباره تحریم‌ها علیه ایران مذاکره کند”.

به گفته‌ی این مقام ترکیه “هیأت آمریکایی با مسئولان نهادهای مرتبط، از جمله وزارت امور خارجه و وزارت دارایی ترکیه، ملاقات داشته باشد”.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در ترکیه نیز ضمن تأیید این خبر گفته است که گفت‌وگوهای روز جمعه بر روی تحریم‌ها علیه ایران متمرکز است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته گفته بود که واشنگتن از متحدان خود خواسته است، از ماه نوامبر (آبان‌ماه) به واردات نفت از ایران پایان دهند. در پی آن ترکیه اعلام کرد، از این فراخوان پیروی نخواهد کرد.

ترکیه که از متحدان ناتو به شمار می‌رود، برای تأمین انرژی خود به شدت وابسته به واردات نفت است.

نهاد “دیدبان انرژی ترکیه” اعلام کرده بود که در طول چهارماه اول سال جاری میلادی، ترکیه بیش از سه میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده که برابر با ۵۵ درصد کل نیازهای نفتی این کشور است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، پیش از این از خروج آمریکا از توافق برجام انتقاد کرده بود.

با این حال مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، چندی پیش ضمن غیرضروری خواندن تحریم‌ها علیه ایران گفته بود، “اگر ایران به تعهدات خود در برجام پایبند نماند و روند اقدامات شفاف نباشد، آن وقت تحریم‌ها و محدودیت‌ها” می‌تواند عملی شود.

محمدصالح خاتم، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل ترکیه از استانبول در این باره می‌گوید، ترکیه با تحریم‌های اقتصادی علیه ایران از آغاز مخالفت کرده و در زمان تحریم‌ها نیز بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ایران از طریق ترکیه تأمین شده بود و مسئولان جمهوری اسلامی از این مسئله به خوبی آگاهند.

به گفته محمدصالح خاتم، در صورت تحریم احتمالی ایران از سوی آمریکا بسیاری از شرکت‌های بزرگ ترک ترجیح خواهند داد خطر تحریم را به جان نخرند، اما ایران خود می‌تواند با دادن مشوق‌های اقتصادی به شرکت‌های ترک، زمینه را برای افزایش مبادلات فراهم آورد.

به گفته این کارشناس، در گذشته در شرایط تحریم ایران، ترکیه زمینه دسترسی ایران به نقدینگی و ارز را تا حد زیادی برآورده کرده بود و حتا به همین دلیل تاوان بزرگی هم پرداخت کرده است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس