۲۳:۵۸:۵۱ - جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
صادرات نفت ایران در ماه مه روزانه ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یافت.
صادرات نفت خام ایران در ماه مه به نسبت ماه قبل روزی صد هزار بشکه کاهش یافته است. خبرهای تائید نشده نیز از احتمال توقف کامل خرید نفت ایران از سوی یک شرکت هندی با آغاز تحریم‌های آمریکا در پائیز حکایت دارد. سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان: بنابر گزارش‌ها صادرات نفت خام […]

سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان: بنابر گزارش‌ها صادرات نفت خام ایران در ماه مه به نسبت ماه قبل روزی صد هزار بشکه کاهش یافته است. خبرهای تائید نشده نیز از احتمال توقف کامل خرید نفت ایران از سوی یک شرکت هندی با آغاز تحریم‌های آمریکا در پائیز حکایت دارد.

یک موسسه سوئیسی ارزیابی ترابری نفت اعلام کرده که صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز و نسبت به ماه آوریل روزانه صد هزار بشکه کمتر بوده است.

این نخستین خبر درباره کاهش صادرات نفت ایران از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (۱۸ اردیبهشت/ ۸ مه) است. در پی اعلام این تصمیم، وزارت خزانه‌داری آمریکا از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در دو دوره زمانی سه و شش ماهه خبر داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از گزارش موسسه سوئیسی که دو روز پیش (چهارشنبه نهم خرداد) منتشر شد نوشته است که خریداران نفت ایران هنوز برای کاهش حجم واردات خود از این کشور چندان عجله ندارند.

بر این پایه مشخص نیست که کاهش صادرات نفت ایران در ماه گذشته تا چه حد متاثر از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام است و تا چه اندازه به تحولات بازارهای بین‌المللی مربوط می‌شود.

از زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک در دی‌ماه ۹۴ و تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی این کشور می‌کوشد میزان صادرات نفت خود را به دوران پیش از تحریم‌ها برساند.

با این همه میزان فروش نفت ایران در ماه‌های گذشته با افت و خیز روبرو بود و پس از چند ماه کاهش در ابتدای سال جاری میلادی، در ماه آوریل با ثبت رکورد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز به بالاترین میزان از زمان آغاز اجرای برجام رسید.

فرمان ترامپ برای کاهش صادرات نفت ایران

دونالد ترامپ یک هفته پس از امضای فرمان خروج آمریکا از برجام در نامه‌ای به وزارت‌خانه‌های انرژی، خارجه و خزانه‌داری این کشور نوشت که شرایط عرضه جهانی نفت امکان تحریم جمهوری اسلامی به منظور “کاهش چشمگیر” صادرات نفت ایران را می‌دهد.

آمریکا از مشتریان نفت ایران خواسته تا اواخر پائیز امسال میزان خرید نفت از این کشور را کاهش دهند. میزان این کاهش هنوز مشخص نشده اما ناظران گمان می‌برند برنامه آمریکا رساندن صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز و به میزان دوران اوج تحریم‌ها پیش از مذاکرات هسته‌ای باشد.

حدود پنج ماه پیش از پایان مهلت آمریکا، ظاهرا شماری از واردکنندگان نفت ایران کاهش یا توقف خرید نفت از تهران را در دستور کار قرار داده‌اند.

احتمال توقف کامل همکاری شرکت هندی با ایران

خبرگزاری رویترز روز گذشته، پنج‌شنبه دهم خرداد به نقل از دو منبع مطلع اعلام کرد که شرکت “ریلاینس اندستریز” هند در حال برنامه‌ریزی برای توقف واردات نفت از ایران است.

این شرکت بزرگترین مجتمع پالایش نفت جهان را در اختیار دارد و در ماه آوریل روزی نزدیک به صد هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

رویترز به نقل از یکی از منابع خود گزارش داده که شرکت هندی برنامه توقف همکاری با جمهوری اسلامی به اطلاع وزارت نفت ایران رسانده است.

بنابر این گزارش شرکت ریلاینس حاضر به تائید یا تکذیب این خبر نشده است. یکی دیگر از منابع آگاه به رویترز گفته که برخی شرکت‌های بیمه از شرکت هندی خواسته‌اند پیش از آغاز ماه نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف کند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران چند روز پیش و پس از رایزنی با مقام‌های ارشد هند به نقل از همتای هندی خود گفته بود که این کشور تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسد.

به رغم این، شرکت‌های بین‌المللی که با آمریکا نیز همکاری دارند یکی پس از دیگر از توقف یا کاهش همکاری‌های خود با ایران خبر داده‌اند یا ادامه همکاری را به معافیت از مجازات‌های واشنگتن موکول کرده‌اند.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس