۲۲:۴۱:۳۱ - پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶
قیام ۱۹ آبان افتخار مردم گچساران + فیلم
نیروهای شاهنشاهی به دستور اربابان خود به طرف مردم تجمع کننده در جلوی مسجد شهیدان یورش بردند و با شلیک به مردم بی دفاع تعدادی را در جلوی مسجد و چند نفری را هم در سطح شهر به شهادت رساندند. در ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ فصل جدیدی در تاریخ گچساران رقم خورد. در دوران ستم […]

نیروهای شاهنشاهی به دستور اربابان خود به طرف مردم تجمع کننده در جلوی مسجد شهیدان یورش بردند و با شلیک به مردم بی دفاع تعدادی را در جلوی مسجد و چند نفری را هم در سطح شهر به شهادت رساندند.در ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ فصل جدیدی در تاریخ گچساران رقم خورد.
در دوران ستم شاهی شهرستان گچساران به دلیل وجود صنعت نفت برای مستشاران خارجی از اهمیت خاصی برخوردار بود و به همین سبب هم شرکت های خارجی از کشورهای مختلف حتی با ایجاد شهرک سال ها به غارت ثروت طبیعی مردم این دیار مشغول بودند.
در صبح روز ۱۹ آبان سال ۵۷ حدود ۵۰ نفر در حمایت از شاه در شهر گچساران راهپیمایی کردند.
این حرکت موجی از نارضایتی عمومی در بین مردم انقلابی گچساران و مناطق اطراف ایجاد کرد.
قیام 19 آبان افتخار مردم گچساران

 

با دستور فرماندهان انقلابیون آن دوران از جمله محمد زید بهبهانی، حاج ابراهیم شریعتی، حاج بهرام تاجگردون، نصریان، حاج مختاری و رمضان اسماعیلی تجمع مردمی جلوی مسجد شهیدان فعلی گچساران شکل گرفت و در همین مکان بیانیه ها و سخنرانی هایی بر علیه حکومت شاه قرائت شد.
در این هنگام نیروهای شاهنشاهی به دستور اربابان خود به طرف مردم تجمع کننده در جلوی مسجد شهیدان یورش بردند و با شلیک به مردم بی دفاع تعدادی را در جلوی مسجد و چند نفری را هم در سطح شهر به شهادت رساندند.
قیام تاریخی ۱۹ آبان گچساران منجر به شهادت ۶ نفر از مبارزان این شهر شد.
در این روز خونین پرویزی، سید مذکور پارسی، محمد فراشبندی، حسین امینی، حسین کیامرثی و نجف بلادیان در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی به فیض شهادت نائل شدند.
بعد از این اقدام رژیم  حرکت ها و اعتصابات مردمی، صنعت نفت، فرهنگیان و بازاریان منسجم و هماهنگ تر از قبل کمر رژیم را شکست.
اعتصابات کارکنان و کارگران صنعت نفت تا پیروزی انقلاب ادامه داشت.
پس از پیروزی انقلاب مهندس بازگان رئیس دولت موقت به دستور امام به گچساران آمدند و ضمن ابلاغ پیام تشکر امام به مردم گچساران از کارگران نفت خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند و شیرهای صادرات نفت را باز کنند.

                                                                                                                                                           ۰۰:۰۰۰۱:۴۱

 
 
منبع: خبرگزاری صداوسیما

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس