۱۶:۲۸:۵۸ - پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶
سیاه چادر سرپناهی امن برای زندگی عشایر+ فیلم
سیاه چادر یا همان بهون عشایری مسکن اصلی عشایر است که از موی بز سیاه و توسط زنان عشایر بافته می‌شود و در تابستان و زمستان سرپناه ایلیاتی ها است.  سیاه چادر یا بهون در سال ۱۳۹۳ از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بوراحمد به ثبت ملی رسید.  سیاه چادر […]

سیاه چادر یا همان بهون عشایری مسکن اصلی عشایر است که از موی بز سیاه و توسط زنان عشایر بافته می‌شود و در تابستان و زمستان سرپناه ایلیاتی ها است. سیاه چادر یا بهون در سال ۱۳۹۳ از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بوراحمد به ثبت ملی رسید.

 سیاه چادر یا همان بهون عشایری مسکن اصلی عشایر است که از موی بز سیاه و توسط زنان عشایر بافته می‌شود و در تابستان و زمستان سرپناه ایلیاتی ها است.
زندگی کوچ‌نشینی مترادف با زندگی چادرنشینی است. مسکن در زندگی کوچ‌نشینان بنا به ضرورت و محیط جغرافیایی در همسازی با محیط انتخاب می‌شود مفهوم وابستگی این نوع زندگی به مسکن، با آنچه که در زندگی یکجا نشینی بکار برده می‌شود فرق دارد.
سیاه چادر سرپناهی امن برای زندگی عشایر+ فیلم
جابجایی سالانه از دو محیط جغرافیایی متفاوت از نظر اقلیمی، نوعی از مسکن را پدید می‌آورد که قابل استفاده و جابجایی است.
برای بافت سیاه چادر ابتدا موی بز را با قیچی می‌چینند، سپس آن را تمیز کرده و کرک را از آن جدا می‌کنند و موی بز را پس از چیدن و جدا کردن کرک، می‌ریسند.
رشتن نخ به‌ وسیله درک چوبی که به آن پره می‌گویند، توسط زنان انجام می‌ شود.
پس از آماده شدن نخ، آن را دولا می‌کنند و بسته به مورد استفاده و نیاز، در روی زمین به درازای مورد دلخواه چله‌کشی می‌کنند.
هر قطعه‌ای که به این صورت بافته می‌شود «لت بهون» می‌گویند.
پس از آماده شدن لت‌های بهون، به تعداد مورد نیاز آن‌ها را کنار هم گذاشته و از پهنا با نخ (با موی بز) به هم می‌دوزند. یک تخته بهون بطور متوسط از ۱۵ تا ۲۵ لت تشکیل می‌شود که از درازا بهم می‌دوزند می‌دوزند تا کم کم به شکل سیاه چادر در آید. و آن را به وسیله تیرک های عمودی برپا می کنند.
عشایر سیاه چادر خود را با هنر گمبول بافی و نی چیت بافی تزئین می کنند تا جلوه خاصی به زندگی آنان بدهد.
از جمله ویژگی های سیاه چادر می توان به خواص فیزیولوژیکی موی بز اشاره کرد که برخلاف بقیه مواد در گرما منقبض و در سرما منبسط می شود و این به کاربرد ممتاز آن در سیاه چادر کمک کرده تا در تابستان منافذ سیاه چادر باز شده و هوای سیاه چادر خنک شود و در زمستان منافذ آن بسته شده تا از ورود سرما و باران جلوگیری شود.
سیاه چادر یا بهون در سال ۱۳۹۳ توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به ثبت ملی رسید.
۰۰:۰۰۰۲:۳۲                                                                                             
منبع: خبرگزاری صداوسیما

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس