۱۷:۴۹:۳۶ - پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
پارلمان اسرائیل قانون مناقشه‌برانگیز “کشور یهودی” را تصویب کرد.
پارلمان اسرائیل قانون مورد مناقشه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن اسرائیل رسما به عنوان یک کشور یهودی شناخته‌ می‌شود. زبان عربی نیز دیگر زبان رسمی و اداری این کشور نیست و تنها زبان عبری به رسمیت شناخته می‌شود.        سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله:  پارلمان اسرائیل قانون مورد مناقشه‌ای را […]

پارلمان اسرائیل قانون مورد مناقشه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن اسرائیل رسما به عنوان یک کشور یهودی شناخته‌ می‌شود. زبان عربی نیز دیگر زبان رسمی و اداری این کشور نیست و تنها زبان عبری به رسمیت شناخته می‌شود.    Israel Demonstranten (Reuters/R. Zvulun)

 

سیمای زاگرس به نقل از دویچه وله:  پارلمان اسرائیل قانون مورد مناقشه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن اسرائیل رسما به عنوان یک کشور یهودی شناخته‌ می‌شود. زبان عربی نیز دیگر زبان رسمی و اداری این کشور نیست و تنها زبان عبری به رسمیت شناخته می‌شود.

مرگ دموکراسی” در اسرائیل؛ این عنوانی است که نماینده عرب پارلمان اسرائیل برای مصوبه جدید پارلمان این کشور به کار برده است. بر اساس این قانون که در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) در پارلمان اسرائیل به تصویب رسید، این کشور رسما به عنوان یک کشور یهودی شناخته می‌شود.

مصوبه جدید در حقیقت نسخه تعدیل‌ شده طرحی با نام “قانون ملیت” است. ۶۲ نفر از ۱۲۰ نماینده پارلمان اسرائیل به این طرح رأی مثبت دادند و ۵۵ نفر مخالف آن بودند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل از یک “لحظه کلیدی” در تاریخ صهیونیسم و کشور اسرائیل صحبت کرده است. در مقابل نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل با صدای بلند در صحن مجلس مخالفتشان را با این مصوبه اعلام و نسخه این طرح را به شکلی نمادین پاره کردند.

احمد تیبی یکی از نمایندگان عرب از “قانونی راسیستی” صحبت کرده که معنای آن “مرگ دموکراسی” در اسرائیل است.

این قانون، اسرائیل را به عنوان “دولت ملی خلق یهود” تعریف کرده است. بر اساس این مصوبه، زبان عربی دیگر زبان اداری در اسرائیل نیست و تنها زبان رسمی این کشور عبری است.

بر جایگاه اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل نیز بیشتر تاکید شده است. در نسخه اولیه و جدل‌آمیز این طرح، امکان استقرار شهرک‌های یهودی‌نشین فراهم شده بود. در نسخه جدید اما اینگونه فرمول‌بندی شده است: «دولت، توسعه بخش‌های یهودی را به عنوان ارزش ملی در نظر گرفته، آن را تقویت کرده و خواستار آن است.»

در نسخه اولیه این بند بدین صورت بود که بخش‌ها و حوزه‌های شهری می‌توانستند ساکنان یک منطقه را به دلیل مذهب یا ملیت‌شان از منطقه‌ای بیرون برانند.

هفته گذشته اسرائیل سفیر اتحادیه اروپا در این کشور را به دلیل آنچه رسانه‌ها از آن با عنوان “گرایش نژادپرستانه” در نقد این قانون از سوی سفیر خوانده بودند، سرزنش کرد. او این قانون را به خصوص برای عرب‌های اسرائیل “تبعیض‌آمیز” دانسته بود. ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل را اعراب تشکیل می‌دهند و ۷۵ درصد نیز یهودی هستند.

در هفته‌های گذشته علیه این قانون اعتراضاتی در اسرائیل صورت گرفت. دادستان کل هشدار داد که تصویب این قانون می‌تواند پیامدهایی بین‌المللی برای اسرائیل داشته باشد. او خواستار آن شده بود تا این قانون پیش از تصویب شدن مورد بحث قرار بگیرد.

رئیس‌جمهوری اسرائیل، روون ریولین نیز نسبت به تبعیض‌آمیز بودن این قانون هشدار داده بود.

اسرائیل همواره خود را “کشوری یهودی و دموکراتیک” تعریف کرده است اما این موضوع همواره مورد مناقشه بوده و هیچگاه رسما اعلان نشده بود. همچنین قرار دادن دو واژه “یهودی و دموکراتیک” در کنار یکدیگر نیز مورد بحث بود.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس