۱۵:۴۰:۴۶ - جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
دکتر عطا صالحی‌پور پدر پزشکی نوین کهگیلویه و بویراحمد درگذشت.
دکتر عطا صالحی‌پور نخستین دانشجو و پزشک بومی استان کهگیلویه و بویراحمد و یکی از موثرترین و ماندگارترین پزشکان در خصوص معالجه و کنترل شیوع بیماریهای واگیردار و خطرناک این استان که عنوان پدر پزشکی نوین کهگیلویه و بویراحمد را داشتند، بعد از یک دوره بیماری، دار فانی را ودا گفتند.     سیمای زاگرس: دکتر […]

دکتر عطا صالحی‌پور نخستین دانشجو و پزشک بومی استان کهگیلویه و بویراحمد و یکی از موثرترین و ماندگارترین پزشکان در خصوص معالجه و کنترل شیوع بیماریهای واگیردار و خطرناک این استان که عنوان پدر پزشکی نوین کهگیلویه و بویراحمد را داشتند، بعد از یک دوره بیماری، دار فانی را ودا گفتند.   

سیمای زاگرسدکتر عطا صالحی‌پور نخستین دانشجو و پزشک بومی استان کهگیلویه و بویراحمد و یکی از موثرترین و ماندگارترین پزشکان در خصوص معالجه و کنترل شیوع بیماریهای واگیردار و خطرناک این استان که عنوان پدر پزشکی نوین کهگیلویه و بویراحمد  را داشتند، بعد از یک دوره بیماری، دار فانی را ودا گفتند.  

زندگینامه دکتر عطا صالحی‌پور به قلم سیدبوالحسن حسنی‌نیک: دکتر عطا صالحی پور سال ۱۳۱۳ در روستای تل‌چگاه منطقه شیخ جلیل شهرستان باشت استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد. تحصیلات خود را در مدرسه سه کلاسه اسدی باشت (از شاگردان مرحوم اندرزی) آغاز کرد.

وی کلاس ششم را در گچساران و پس از آن تا سوم دبیرستان در بهبهان و مقارن سقوط دولت دکتر مصدق، کلاس چهارم دبیرستان را در مدرسه سلطانیه شیراز با موفقیت به پایان رساند.

دکتر صالحی پور در سال ۱۳۳۶ در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول و در سال ۱۳۴۳ با تسلط به زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد.

IMG_20160827_231903

وی بعد از فارغ التحصیلی شش سال به صورت داوطلب از طرف وزارت بهداشت وقت سرپرست تیم پزشکی مبارزه با بیماری “وبا” در پنج استان کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، بوشهر، لرستان و چهارمحال و بختیاری در واقع همان پهنه زاگرس مأمور و سرانجام به همراه این تیم پزشکی مجرب موفق به کنترل بیماری وبا در این مناطق شدند. به گونه ای که این موفقیت بزرگ را وزارت بهداشت طی ۱۲ صفحه به سازمان بهداشت جهانی گزارش داد.

دکتر صالحی پور با توجه به این موفقیت بعد از گذراندن یک دوره آموزشی مقدماتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز بین دانشجویان دوازده دانشگاه آن روز کشور، نفر اول و دوره تخصص خود را سال ۱۳۵۳ در جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران با درجه عالی به پایان رسانید.

از دیگر اقدامات مهم دکتر صالحی پور مبارزه در راستای ریشه کنی و کنترل بیماریهایی از قبیل :” آبله مرغان، مالاریا، هاری، سل، سیاه سرفه، طاعون، حصبه و سرخک” بود. به طوریکه برای کنترل بیماری سرخک کودکان در حدود ۱۰ هزار واکسن از شرکت “لپوتی” فرانسه تهیه کردند.

وی همچنین از پایه گذاران بیمارستان کوروش آبادان با مجهزترین تجهیزات پزشکی در جنوب کشور، رئیس کمیسیون پزشکی بهبهان (۱۳۴۸-۱۳۴۶)، افتتاح بیمارستان شیر و خورشید سابق و شهید بهشتی امروز یاسوج (۱۳۴۶) به همراه دکتر فرپور رئیس وقت سازمان هلال احمر (شیر و خورشید سابق) استان فارس و همچنین طبابت مردم محروم و دور افتاده ترین مناطق صعب العبور سه حوزه بویراحمد، کهگیلویه ،گچساران و باشت آن هم در نبود امکاناتی از قبیل جاده ماشین رو حتی خاکی می باشد.

به گونه ای که ایشان برای دسترسی به مناطق دورافتاده این منطقه با اسب و چراغ توری راهی خانه بیماران خود می شدند.

صالحی۲

 

نکته جالب توجه اینجاست که دکتر عطا صالحی پور در امتحان ورودی دانشگاه های آمریکا Medical College Admission Test (MCAT) (در دهه چهل شمسی) پذیرفته شد. ولی به اصرار مادرش (اگر رفتی شیرم را حلالت نمی‌کنم) و همچنین به خاطر کنترل بیماری وبا از رفتن به آمریکا منصرف و خدمت بی منت را به مردم محروم این منطقه ترجیح به زندگی آرام و همچنین ادامه تحصیل در آمریکا داد چون در آن موقع جامعه ایران به خصوص جنوب کشور نیاز مبرم به پزشک داشت و به قولی چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است که این نکته یادآور همان روحیه بزرگ خدمتگذاری زنده‌یاد بهمن بیگی است که زندگی راحت خود را در کشور آمریکا به قصد خدمت به جامعه عشایری کشور ترک و کتاب اگر” قره قاچ” نبود گویای این موضوع می باشد.

به هر حال با وقوع پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی دکتر صالحی پور حدود چهار سال (۴۰ ماه) به عنوان پزشک داوطلب در جبهه های جنوب کشور به مداوا و معالجه رزمندگان پرداختند.

از این رو باید گفت: دکتر عطا صالحی پور تلچگاه پدر پزشکی نوین استان و نخستین دانشجو و پزشک بومی تاریخ استان و یکی از موثر و ماندگارترین پزشکان در خصوص معالجه و کنترل شیوع بیماریهای واگیردار و خطرناک این دیار محسوب می شود.

 

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس