۱۲:۰۴:۳۶ - پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
ثبت ملی گهواره لری در فهرست آثار ملی
گهواره لری (ته ته) یکی از آثار سنتی مردم جنوب کشور به نام کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شد.   سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  گهواره لری (ته ته) یکی از آثار سنتی مردم جنوب کشور به نام کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شد.  معاون میراث فرهنگی، صنایع […]

گهواره لری (ته ته) یکی از آثار سنتی مردم جنوب کشور به نام کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شد. 

سیمای زاگرس به نقل از صداوسیما:  گهواره لری (ته ته) یکی از آثار سنتی مردم جنوب کشور به نام کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی ثبت شد.

 معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: هدف از ثبت این اثر، احیاء و حفظ این میراث گرانبهای به یادگار مانده از اجداد و نیاکان قوم لر و حمایت از هنرمندان این عرصه است.
شفیعی افزود: با ثبت این اثر، تاکنون ۷۶۰ اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی گفت: گهواره لری با نام (ته ته) که یکی از میراث گرانبهای قوم لر در استان‌های جنوبی کشور است، در فهرست آثار ملی به اسم استان کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است.
دکتر وفایی متخصص اطفال هم با تایید مفید بودن استفاده از گهواره لری برای نوزادان می‌گوید: بر اساس یافته‌های علمی “ته ته ” برای خواباندن نوزادانی که دچار کمبود کلسیم و فقر آهن هستند و به همین علت بی قراری می‌کنند و قولنج دارند، بسیار مفید است.
فریدون داوری کارشناس فرهنگی استان هم می‌گوید:استفاده از “ته ته” به زمان هخامنشیان برمی گردد و گهواره لری سابقه‌ای دیرینه دارد.
جایگاه گهواره لری در زندگی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، مسئولان را بر آن داشت تا این اثر را ثبت ملی کنند.
این اثر مردم شناسی، هشتم اسفندماه پارسال در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس