۱۸:۱۲:۲۸ - جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
آلودگی هوا در گچساران و بهمئی از مرز ۳ برابر حد مجاز گذشت.
به طور لحظه‌ای ایستگاه سنجش آلایندگی هوا در دو شهر گچساران و بهمئی بررسی و داده‌های لازم در اختیار ستاد بحران استان قرار می‌گیرد.   سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:  مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: آلودگی هوا در گچساران ۲ برابر و در بهمئی بیش از ۳ برابر استاندارد است. سید اسدالله هاشمی […]

به طور لحظه‌ای ایستگاه سنجش آلایندگی هوا در دو شهر گچساران و بهمئی بررسی و داده‌های لازم در اختیار ستاد بحران استان قرار می‌گیرد. 

سیمای زاگرس به نقل از تسنیم:  مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: آلودگی هوا در گچساران ۲ برابر و در بهمئی بیش از ۳ برابر استاندارد است.

سید اسدالله هاشمی  اظهار داشت: یاسوج وضعیت هوا  در یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سالم بوده ولی در دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه دستگاه سنجش آلودگی هوا نداریم.

وی عنوان کرد: به طور لحظه‌ای  ایستگاه سنجش آلایندگی هوا در دو شهر گچساران و بهمئی بررسی و داده‌های لازم در اختیار ستاد بحران استان قرار می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با توصیه به پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری، عنوان کرد: سالمندان، کودکان و بیماران قلبی ریوی در صورت امکان از منزل خارج نشوند.

 بر‌اساس شاخص آلودگی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک را نشان می‌دهد.

 گردوخاک دید افقی را در گچساران به ۲۰۰ متر کاهش داد

سیمای زاگرس به نقل از ایرنا:  رئیس اداره هواشناسی گچساران گفت: گرد و خاک، دید افقی را در این شهرستان به ۲۰۰ متر کاهش داده است و وجود ریزگردها در هوا تا روز یکشنبه ادامه دارد.

احسان کوهکن افزود: ریزگردها شب گذشته از طریق استان خوزستان وارد گچساران شد.
وی با یادآوری اینکه شرایط طبیعی دید افقی در حالت استاندارد ۱۰ هزار متر است، تصریح کرد: ریزگردها روز یکشنبه از این شهرستان خارج می‌شود.
وی بیان کرد: در فروردین ماه امسال، هفت روز با پدیده ریزگرد در شهرستان گچساران گزارش شد.
کوهکن ابراز داشت: وزش باد با سرعت ۱۳ متر بر ثانیه از دیگر پدیده‌های جوی این شهرستان در شبانه روز گذشته بوده است.
وی ابراز داشت: بارندگی در ایستگاه هواشناسی شهر دوگنبدان از شب گذشته تاکنون ثبت نشده اما در برخی نقاط بارش های رگباری بوده است.
کوهکن گفت:حداقل و حداکثر دمای گچساران در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ و ۳۳ درجه سانتیگراد ثبت شده است.
۲۸۲ روز با پدیده ریزگرد در شهرستان گچساران از سال ۱۳۹۲ تا دی ماه ۱۳۹۶ ثبت شد.
کوهکن، میزان کاهش دید افقی در روزهای با پدیده ریزگرد در سال ۱۳۹۶ در این شهرستان را از یکهزار تا ۹ هزار متر ذکر کرد.
کارشناسان استفاده از ماسک‌های استاندارد، انجام ندادن حرکات ورزشی در هوای آزاد و بیرون نرفتن از خانه در روزهای با پدیده ریزگرد را برای افراد بیمار توصیه می‌کنند.
بیماران قلبی عروقی، تنفسی، زنان باردار، کودکان و سالمندان در بسیاری از روزهای آلوده هوای این شهرستان خانه نشین بوده‌اند.
سوزش‌های چشمی، حساسیت‌های پوستی و احتمال بروز بیماری مانند سرطان که از سوی بسیاری از متخصصان مطرح می‌شود لزوم تلاش برای پیشگیری از پدیده گرد و غبار را دوچندان کرده است.
کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی به‌ویژه عسل از دیگر پیامدهای آلودگی هواست.
کارشناسان مشارکت مردم برای توسعه فضای سبز را از جمله راهکارهای کاهش آثار زیانبار آلودگی هوا بر سلامت انسان می‌دانند.
برخی مناطق شهرستان گچساران به‌ویژه در حوزه دهستان‌های لیشتر و بی‌بی حکیمه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی تأسیسات نفتی دارای آلایندگی زیست محیطی است.
همسایگی با استان خوزستان و وجود تأسیسات نفتی، گچساران را در شرایط آلایندگی‌های زیست محیطی قرار داده است.
شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد و در همسایگی استان خوزستان قرار دارد.

 

منبع:
خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس خبرگزاری سیمای زاگرس